Home Bota Gjendje dramatike edhe në Francë: 79 të vdekur në një ditë

Gjendje dramatike edhe në Francë: 79 të vdekur në një ditë

79 persona kanë vdekur në Francë gjatë 24 orëve të fundit nga koronavirusi, 18 më më shumë se një ditë më parë.

Gjatë të premtes janë identifikuar 785 persona të infektuar duke e çuar numrin total në 3 661 të infektuar.

Vetëm në Bashkinë e Partisit u raportuann të enjten 84 raste të reja.

Këto shifra dëshojnë se koronavirusi po përhapet në mënyrë të shpejtë edhe në Francë.

Masat kryesore që janë marrë deri tani janë ndalimi i grumbullimeve me më shumë se 1 mijë persona, mbyllja e shkollave dhe universiteteve si dhe e muzeumeve, të marra më datën 10 mars.

Franca nuk ka vënë asnjë ndalim mbi fluturimet, por fluturimet nga Franca janë bllokuar nga SHBA-të dhe nga vendet e zonës Shengen. Ndërkohë transporti publik vazhdon normalisht.

VIDEO bonus:
Loading...