Home Bota Mediat turke: Një nga vrasësit e Khashoggi-t vdes në një aksident!

Mediat turke: Një nga vrasësit e Khashoggi-t vdes në një aksident!

Një nga 15 anëtarët e komandos që mbërriti në Stamboll në ditën e vdekjes së Jamal Khashoggi, në Arabinë aviacionit, Lejtnant Saad Al Mashal Bostani, u vra në një “aksident me makinë” në rrethana të dyshimta” në Arabinë Saudite.

Kjo është zbuluar nga gazeta turke “Yeni Safak”, e përditshme pranë qeverisë së Presidentit Rexhep Tajip Erdogan, duke argumentuar se vrasësit e dyshuar të gazetarit “mund të jenë detyruar të heshtin”.

Gazeta shkruan se autoritetet lokale nuk do të japin detaje rreth rrethanave që çuan në vdekjen e ushtarakut 31-vjeçar të Rijadit, duke hedhur kështu dyshime. Bostani kishte hyrë në Turqi me grupin e parë të agjentëve të Mbretërisë, në orën 1:45 në mëngjes. Ai u regjistrua në Grand Hotel Wyndham, pranë konsullatës saudite në Stamboll dhe kishte lënë Turqinë në një linjë ajrore private me linjën “Sky Prime Aviation” të njëjtën mbrëmjenë 21:46.

“Tjetër besnik i Salmanit ishte në konsullatë” – Edhe gazeta turke “Sabah” publikuar disa imazhe të kamerave të sigurisë pranë konsullatës saudite, të cilat do të konfirmojë praninë e një prej besnikëve të pretenduar të princit Salman. Ky është 47-vjeçari Maher Abdulaziz Mutreb, shoqërues i shpeshtë i trashëgimtarit të fronit, i parë dhe i fotografuar në kompaninë e tij, edhe në disa udhëtime jashtë vendit, në Paris, Madrid dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Në të kaluarën, ai ka vepruar gjithashtu si agjent i zbulimit në ambasadën saudite në Londër.

Përfundon inspektimi në konsullatë – Ndërkohë, inspektimi i përbashkët i hetuesve turq dhe sauditë në rezidencën e konsullit të Rijad në Stamboll, ka përfunduar. Ekipi u largua nga rezidenca pas rreth 9 orësh, raporton “Anadolu”, duke kryer më pas edhe një insesktim ri pranë selisë së konsullatës. Nuk u gjet asnjë informacion për ndonjë provë të gjetur nga hetuesit.

VIDEO bonus:
Loading...