Home Bota Firmëtari i Traktatit Bërthamor: Tërheqja e Trump nga INF, qartazi një gabim

Firmëtari i Traktatit Bërthamor: Tërheqja e Trump nga INF, qartazi një gabim

Ish-Presidenti i Bashkimit Sovjetik, Mikhail Gorbaçov, thotë se plani i Presidentit amerikan Trump për t’u tërhequr nga një traktat kyç i armëve bërthamore të Luftës së Ftohtë është një kthesë e përpjekjeve për të arritur çarmatimin bërthamor.

Gorbaçov, i cili nënshkroi traktatin e Forcave Bërthamore të Intermediates-Range (INF) me presidentin Reagan në vitin 1987, ngre pikëpyetje mbi planin inteligjent.
Trump tha se Rusia kishte “shkelur [INF] për shumë vite”.

Rusia ka dënuar planet dhe ka kërcënuar të hakmerret. Kremlini tha se presidenti Vladimir Putin do të kërkonte një shpjegim lidhur me këtë çështje gjatë vizitës së Këshilltarit të Sigurisë Kombëtare të SHBA-së, John Bolton.

Gjermania ishte aleati i parë i SHBA që kritikoi një masë të tillë. Ministri i Jashtëm Heiko Maas i kërkoi Uashingtonit të shqyrtojë pasojat për Europën dhe për përpjekjet e ardhshme të çarmatimit.

INF ka ndaluar raketat me rreze të mesme, me një distancë prej 500 deri në 5,500 km (310-3,400 milje).

Traktati u nënshkrua në fund të Luftës së Ftohtë, pas një periudhe tensionesh mes SHBA dhe Bashkimit Sovjetik nga viti 1945 deri në 1989.

Marrëveshja kërkoi eliminimin e raketave bërthamore dhe konvencionale me rreze të shkurtër dhe mesme veprimi nga Shtetet e Bashkuara dhe Rusia.

Në pesë dekadat e fundit, SHBA dhe Rusia kanë nënshkruar një sërë marrëveshjesh të përbashkëta për të kufizuar dhe zvogëluar arsenalet e tyre të konsiderueshme bërthamore.

Bonus video:
Loading...