Ballina Kronika Baroni i drogës arrestohet nga policia, pasi u shfaq në klipin muzikor

Baroni i drogës arrestohet nga policia, pasi u shfaq në klipin muzikor

Një javë pasi një nga trafikantët më të kërkuar të drogës në Spanjë u shfaq në një klip muzike, ai u dorëzua në një stacion policor afër kufirit me Gjibraltarin.

I përshkruar nga policia si kreu i klanit Castaña, Francisco Tejón ka qenë në arrati që nga viti 2016.

Paraqitja e tij në një video shihej gjerësisht si policët dështuan për ta gjetur dhe arrestuar atë.

Vëllai i tij u arrestua në qershor gjatë një operacioni të madh policor.

I njohur si “Isco”, Francisco Tejón dhe banda e tij në një moment urdhëruan deri në 80% të tregut lokal të kanabisit në qytetin kufitar La Linea de la Concepción, e cila është rrënuar nga krimi. Droga shpesh herë ishte kontrabanduar nga Maroku, një distancë e shkurtër përtej Ngushticës së Gjibraltarit.

Klanin Castaña filloi si hajdutë të duhanit, por lëvizja e tyre në tregtinë e drogës solli me vete një jetë hotelesh luksoze, jahte dhe gra, raporton agjencia e lajmeve Efe.

Francisco Tejón dhe vëllai i tij Antonio ikën në Marok kur 30 anëtarë të klanit u arrestuan në një operacion policor ndërkufitar.

Ata përfundimisht u kthyen në zonën rreth La Linea, dhe mendohet se kishin lidhje me një sulm në një spital në shkurtin e kaluar. Njëzet vetë sulmuan ndërtesën dhe liruan një anëtar të klanit i cili ishte lënduar kur motoçikleta e tij u rrëzua ndërsa përpiqej të shmangte arrestimin.

Antonio Tejón përfundimisht u gjurmua në një shtëpi në La Linea dhe u arrestua në një operacion të madh policor në qershor.

Në prill të vitit të kaluar, 100 veta hodhën gurë ndaj policisë ndërsa ata lëvizën për të kapur një ngarkesë hashashi në një plazh. Makinat e patrullimit të policisë janë dëmtuar nga automjetet 4×4 për të penguar konfiskimet.

Vitin e kaluar, policia bllokoi 145,372 kg hashash dhe 11,785 kg kokainë.

I arratisuri u shfaq duke dalë nga një Bentley, duke qëndruar pranë makinës së Clase A, duke shkuar në një shtëpi të mbushur me femra në bikini.

Kur kënga, Candela, doli në YouTube, policia e fshiu atë për dëshmi se ku ishte fshehur Francisco Tejón. Sipas postimeve të medias sociale të Clase A, video ishte xhiruar në një rezidencë në provincën jugore të Malagas.