Ballina Aktualitet Hahn për maqedonasit: Çdo votë ka rëndësinë e saj

Hahn për maqedonasit: Çdo votë ka rëndësinë e saj

Në një intervistë për Deutsche Welle komisioneri për Zgjerim në Bashkimin Europian, Johanes Hahn ka përsëritur apelin e tij për maqedonasit. Ai theksoi se në referendumin e 30 Shtatorit për çështjen e emrit çdo votë ka rëndësinë e saj.

Komisioneri Europian për Zgjerimin Johannes Hahn në një intervistë për Deutsche Welle ka dhënë një mesazh të qarët në prag të referendumit në Maqedoni. Sipas tij qytetarët duhet të japin votën të lirë dhe pasi kanë marrë informacione të pavarura.

Duke folur për zhvillimin në Maqedoni Hahn theksoi se do të donte të shihte një progress më të shpejtë, stabilitet më të madh dhe më gjithëpërfshirës.

Duke iu përgjigjur pyetjes së gazetarit se pse Maqedonia është vendosur tashmë në qendër të vëmendjes ndërkombëtare në pritje të referendumit Hahn tah se zgjidhja e këtij konflikti ishte një nga shumë negociatat e drejtuara nga OKB dhe në shumë prej tyre nuk ka zgjidhje konkrete.

Në këtë kuadër ishte ngjarje e papritur që më në fund liderët arritën të binin dakord për diçka. Prandaj Bashkimi Europian, por edhe përfaqësues të tjerë ndërkombëtarë janë në Maqedoni shtoi ai dhe kjo është normale, është normale që ata të jenë këtu dhe të tregojnë angazhimin e tyre.

Duke marrë për shembull rezultatin e votimit në referendumin për Brexit në Britaninë e Madhe, Hahn tha se kudo ku ka zgjedhje dhe referendum, secili duhet të përdorë të drejtat demokratike, të marrë pjesë në votime, në zgjedhje pasi çdo votë ka vlerën e vet.

Komisioneri për Zgjerim tha se pret që referendumi të jetë një sukses dhe se maqedonasit duhet ta kenë të qartë se nëse dështon atëherë do të ketë pasoja të pakëndshme për vendin. Kjo duke pasur parasysh se Maqedonia ka ngecur më shumë se dhjetë vjet për fillimin e negociatave. Partitë politike në mënyrë të përsëritur kanë folur për angazhimin e vendit në Aleancën Euroatlantike./abcnews.al