Ballina Health Pse duhet të hidhni hudhër në qumësht. Ja çfarë kuroni

Pse duhet të hidhni hudhër në qumësht. Ja çfarë kuroni

Hudhra dhe qumështi janë një kombinim shumë i thjeshtë por ja vlen ta provoni për të parë rezultate.

Hudhër dhe qumësht kundër astmës, pneumonisë, artritit, kollës e shumë probleme të tjera shëndetësore.

Ja RECETA:

500 mililitër qumësht
10 thelpinj hudhër (të qëruara, të shtypura)
2-3 lugë çaji me sheqer të kuq
250 mililitër ujë

Përgatitja:

Merrni një tenxhere dhe dhe hidhni ujin bashkë me qumështin në të. Më pas shtoni hudhrat e shtypura dhe vendoseni tenxheren në zjarr. Prisni derisa të valojë. Mbajeni zjarrin mesatarisht të nxehtë (jo shumë) dhe mos ndalni së përzieri derisa masa të përgjysmohet. Pasi të ketë avulluar deri në përgjysmim, shtoni sheqerin e kuq. Pini nga një filxhan çaji të nxehtë nga kjo përgatitje si më poshtë:

Për të lehtësuar astmën: – Konsumoni 1 herë në ditë qumësht me hurdhër, në darkë para se të flini.

Për të lehtësuar Pneumoninë – Konsumoni nga kjo përgatitje 3 herë në ditë (nga një filxhan çaji) para vakteve, për të lehtësuar simptomat e pneumonisë.

Për problemet kardiake – Kjo pije ul nivelet e kolesterolit me shumë efikasitet , parandalon formimin e pllakëzave të kolesterolit, duke përmirësuar kështu sistemin e qarkullimit të gjakut.