Ballina Home Video/ Rrëfimi i një të kthyeri nga Siria: Ta bëjnë rrugën me...

Video/ Rrëfimi i një të kthyeri nga Siria: Ta bëjnë rrugën me lule, por e ke ferra

Që nga viti 2012 e deri sot, 314 shqiptarë të Kosovës, në mesin e të cilëve 44 gra dhe 28 fëmijë, kanë shkuar në Siri, duke ju bashkuar fillimisht grupeve opozitare që luftonin kundër qeverisë së presidentit sirian, Bashar Al Assad, e më pas edhe grupeve ekstreme si Shteti Islamik.

Sipas autoriteteve, 110 prej tyre janë kthyer në Kosovë, kryesisht të zhgënjyer më atë që kishin parë dhe përjetuar atje. Në videon më poshtë ndiqni rrëfimin e një prej të kthyerve. /tvklan.al

Burimi: VOA