Ballina Bota Si duket Aleppo pas bombardimeve të së shtunës, avionët rusë rrafshojnë qytetin...

Si duket Aleppo pas bombardimeve të së shtunës, avionët rusë rrafshojnë qytetin (VIDEO/FOTO+18)

SHPËRNDAJE

Ushtria siriane ka nisur qysh prej të enjtes një operacion për të rimarrë kontrollin e Aleppo-s, e mbështetur edhe nga avionë rusë.

Bombardimet nga ajri kanë vazhduar gjatë gjithë fundjavës, duke e shkatërruar edhe më tej qytetin, ndërsa pasojat kanë qenë tragjike për civilët.

proxy

Ndërkohë, Britania e Madhe ka akuzuar si qeverinë siriane ashtu edhe Rusinë gjatë një mbledhjeje speciale të OKB-së, për krime lufte, pasi kanë përdorur armë kimike dhe fosfor kundër civilëve.

 

Megjithatë, sipas regjimit sirian, shenjestra e bombardimeve të fundit kanë qenë vetëm disa kampe rebelësh, por bëhet me dije se avionë rusë kanë vijuar më tej duke bombarduar nga ajri edhe zona rezidenciale të Aleppo-s, duke rrafshuar ndërtesa dhe lagje të tëra.558554_img650x420_img650x420_crop

alepo-limite-por-ofensiva-asad-1474824789223

methode%2fsundaytimes%2fprod%2fweb%2fbin%2f1ff656e0-8289-11e6-9256-b5a66e6f4cfa_91311582_aleppo_control_19_09_16_624

ctdhatswyaaqgyz ctdhb3sw8aa5m3b ctdhcy3weaapaaw ctqr208wiaao-5e proxy-1