Ballina Shëndeti 8 ushqimet që ju bëjnë energjikë gjatë gjithë kohës

8 ushqimet që ju bëjnë energjikë gjatë gjithë kohës

Ndjeheni të mërzitur kur zgjoheni nga ëndrrat dhe kuptoni se realiteti është ndryshe. E shihni veten me një trup të bukur dhe të shëndetshëm. Drejtojuni kuzhinës dhe bëhuni shef i saj. Merreni ju drejtimin se me çfarë do të ushqeheni për të qenë të shëndetshëm. “Çfarë ju hani mund t’ju ndihmojë të jeni më vigjilentë, më të qartë, do të keni më shumë energji, dhe madje do të jeni edhe më kreativë”, thotë Elizabeth Somer, RD, autor i “Dieta dhe Ushqimi”. Duke supozuar se keni bërë të paktën shtatë orë gjumë, këto ushqime do të lexoni më poshtë do ju ndihmojnë të jeni më të përqendruar, dhe që të jeni energjikë sapo çoheni në mëngjes dhe gjatë gjithë ditës.

1- Një lugë sheqer

Një lugë sheqeri ose mjalti në mëngjes ju mban trurin më vigjilent. Një lugë e vogël sheqeri në kafe ose mjaltë stimulon lirimin e acetilkolinës, e cila është substancë kimike e trurit që rrit kujtesën. Por mos e teproni, se për ndryshe shumë shpejt do të ndiheni të përgjumur. Teprica e sheqerit mund të rrisë nivelet e serotoninën që sjell gjumin.

2- Një dietë me drithëra

Truri juaj pikë së pari ka nevojë për “karburant” që është glukoza, blloku bazë i ndërtimit të karbohidrateve. Kështu, pas një natë të agjërimit, truri juaj është në alarm të kuq për një fibra. Por ju nuk keni nevojë për disa drithëra dhe fibra për të mbajtur vigjilent trurin tuaj.

3- Oksigjen i lëngët dhe peshq

Salmoni përmban një yndyrë e njohur si DHA, që përbën 97 për qind të omega-3 dhe acide yndyrore që gjenden në trurin tuaj. Ju duhet shumë për të marrë sasinë e nevojshme për të krijua qartësinë mendore, duke bërë një pjesë të punës së DHA, e cila është që të marrë me vete produktet e “mbeturinave” që e bëjnë trurin tuaj të ndjehet i ngadaltë.

4- Erëza V8

Ushqime e nxehta dhe ushqimet djegëse shpejtojnë rrjedhjen e gjakut, e cila është si ngrohje për motorët tuaj. Nëse konsumoni shumë domate në mëngjes, apo hidhni një lugë gjelle e xhenxhefil të freskët në çajin e nxehtë apo të ftohtë do të krijoni një rrjedhje të shpejtë të gjakut, të ngjashme me efektin që krijojnë ushqimet e nxehta apo djegëse.

5- Soja

Soja përmban komponimet e quajtura isoflavones që ndihmojnë në qartësimin dhe kthjellimin e mendjes tuaj (dhe për të luftuar humbjen e kujtesës). Pini një gotë kalciumi të fortifikuar më qumësht soje, përziejeni me drithëra, grurë, apo disa ushqime fibroze të copëtuara.

6- Akull uji

Një gotë e vogël me ujë të ftohtë ndihmon gjakun tuaj të pompohet më shpejt. Uji i ftohtë forcon sistemit tuaj imunitar për të mbrojtur temperaturën e tij normale, e cila i jep metabolizmit tuaj një shtytje të lehtë.

7- Kafe

Po, natyrisht! Kafeina ndihmon në rritjen e vigjilencës në sajë të një lënde kimike të quajtur adenozine, e cila ndryshe bllokon kimikatet që dobësojnë trurin tuaj. Si rezultat i kësaj, ju mendoni më shpejt, drejtoni më mirë automjetin tuaj, dhe nuk harroni lehtë. Vetëm duhet të njihni pragun tuaj, pra të mos pini më shumë kafe sesa pranon organizmi juaj.

8- Nëse të gjithë të tjerat nuk funksionojnë

Merrni në pije energjike. Merrni një gotë me xhenxhefil dhe mbajeni pranë shtratit tuaj. Kur vjen koha e zgjimit pini pak nga ky çaj, po ashtu edhe para se të flini gjumë. Ky çaj ndihmon në gjallërimin e trurit, rritjen e vigjilencës dhe ju ndihmon të jeni energjikë gjatë gjithë ditës. Dhe duke u bërë një nxënës i mirë i kësaj praktike mund të bëjë të ndjeheni përjetësisht i ti, madje edhe fizikisht do ju bëjë të dukeni 2,5 vite më të rinj.