Tuesday, August 4, 2020

Të fundit

REPORTAZHI: Përjetimi i një masakre: Një libër që hedh dritë mbi mizoritë në Kosovë

0
Një libër që tregon historitë e të mbijetuarve të masakrës në Krushë të Vogël të Prizrenit më 26 mars 1999 – kur forcat serbe...

Presidenti Trump: 45 ditë afat për shitjen e aplikacionit TikTok

0
Kompania Microsoft tha të dielën se po vazhdon diskutimet për të blerë aplikacionin e suksesshëm të postimit të videove të shkurtra TikTok që aktualisht...

Pse TikTok është në mesin e një lufte gjeopolitike dhe çfarë pritet të ndodhë...

0
TikTok ka patur një 72 orësh të turbull. Aplikacioni i videove të shkurtra është bërë objekt kritikash në SHBA për shkak të faktit se...

Turqia dhe synimet e saj për superfuqi/ Erdogani paralajmërim për armikun e përbetuar, Armeninë

0
Manovrat e përbashkëta ushtarake mes Turqisë dhe Azerbajxhanit janë një paralajmërim i qartë për armikun e përbetuar Armeninë. Pas Sirisë dhe Libisë, Ankaraja dëshiron...

Ekspertja e seksit tregon pakënaqësinë: Më shqetëson injoranca dhe vulgariteti i shqiptarëve

0
Blogeria e seksit Zhaklina Lekatari së fundmi ka dhënë një intervistë ku ka folur gjatë për bulizmin që merr nga mediat sociale për temat...

(VIDEO) POLICËT PENGOJNË NDËRTIMIN E UJËSJELLËSIT, ASH: KJO ËSHTË POLITIKË DIKTATORIALE E BDI-SË

0
Njësitë policore sot janë përplasur me banorët në fshatin Siniçan të Bogovinës, ku po tentohet që të ndërtohet ujësjellësi i fshatit. Policët kanë penguar...

ADEM DEMAÇI – METAFORË E QËNDRESËS (Me rastin e 2-vjetorit të vajtjes në pavdekësi)

0
Xhelal Zejneli Më 26 korrik 2018, në orën 17 e 50 minuta ndërroi jetë shkrimtari, publicisti dhe veprimtari i çështjes shqiptare – Adem Demaçi. Lindi...

Letrat nga kampi në Siri për A2: Fëmijët shqiptarë po rrëmbehen

0
Fëmijët shqiptarë të mbetur në kampin Al-Hawl në Siri po rrëmbehen nga çadrat. Për rikthimin e tyre autoritetet shqiptare nuk kanë marrë asnjë iniciativë konkrete,...

Ekspertët të shqetësuar, zbulojnë lidhjen mes Covid-19 dhe mpikjes së gjakut: Ja pse është...

0
Ekspertët në mbarë botën janë akoma në fazën e të kuptuarit dhe analizuarit të ndikimit të virusit COVID-19 në organizëm. Përveç simptomave të mësuara...

Erdhi në Morinë me ‘Lamborghini Gallardo’ të vjedhur në Itali, policia arreston 36-vjeçarin nga...

0
Policia Kufitare e Morinës, në bashkëpunim me DVP Kukës dhe Interpol Tirana, ka sekuestruar një automjet luksoz tip “Lamborghini Gallardo” e cila ishte vjedhur...

“NAÇERTANIJA” E GARASHANINIT – KJO MURTAJË E ZEZË E BALLKANIT

0
Nga Xhelal Zejneli Në vitet ’40 të shekullit XIX, ose më saktë pas vitit 1842, udhëheqësit serbë filluan t’i shqyrtojnë planet e zgjerimit të Serbisë....

Ish-ushtarja e UÇK-së rrëfen për torturat e tmerrshme që kanë përjetuar gratë e dhunuara...

0
Ish ushtarja e UÇK-së, Shkëndije Hoda në emisionin “Personale”, ka rrëfyer për përjetimet e grave të dhunuara gjatë luftës, ku tha se ka shumë...

E dinin të vdekur dhe i bëjnë varrimin, pas katër muajsh e gjejnë gjallë...

0
Familja e tij e dinte të vdekur. Katër muaj më parë i kishin kryer ceremoninë e varrimit, por burri tani u gjet i gjallë...

Mbeti pa para dhe të dashur në mes të Nju Jorkut, historia e rikthimit...

0
Pasi festoi 20-vjetorin në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ish-miss “Universe Albania”, Trejsi Sejdini është rikthyer sërish në Shqipëri. Ajo ndodhet me pushime në Jug,...

STUDIMI: Një test gjaku njeh pesë lloje tumoresh, katër vite para se të shfaqen

0
Një teknikë e testimit të gjakut njeh pesë forma të zakonshme të kancerit, katër vjet më parë se teknikat tradicionale, sipas një studimi ndërkombëtar...

BE: Turqia të vendosë se në cilën anë të historisë do të qëndrojë

0
Siguria në perimetrin e kufijtë tanë i takon Europës dhe ne nuk mund ta delegojmë sigurinë tonë dhe sovranitetin e shteteve tona anëtare te...

ANALIZA: Luftërat e kujtesës në Europën Qendrore dhe Lindore

0
Prej 10 vitesh vëmendja ndaj së kaluarës – si ajo kombëtare, ashtu edhe ajo e ndarë me vende të tjera – është pjesë përbërëse...

RAPORTI: Bandat nga Ballkani tani janë kthyer në kontrabandistë globalë

0
Grupet dikur të vogla kriminale nga Ballkani Perëndimor tani e kanë zgjeruar shtrirjen dhe veprimin e tyre në Amerikën Latine, Australi, Europën Perëndimore dhe...

Një Luftë e re e Ftohtë: Shtëpia e Bardhë paralajmëron Kinën

0
Shtëpia e Bardhë i bëri thirrje Kinës të premten të mos angazhohet në veprime “hakmarrëse” duke urdhëruar konsullatën amerikane në Chengdu të mbyllet, si...

Rrëfimi i një pacienti nga Tirana, që kaloi “ferrin” e koronavirusit

0
Nga Shkelqim Kelo U bene dite,jave e muaj, qe jemi te mberthyer nga ethet e Pandemise. Si gjithmone ne raste te tilla mediat e shkruar...

Opinion

Analiza