Thursday, February 20, 2020

Të fundit

Bota shqiptare ndryshe e Branko Merxhanit ose një libër mbi Brako Merxhanin

0
Branko Merxhanin kam patur fatin që ta  lexoj pothuajse  fshehurazi që në mes të viteve 80- të, si një lexues i rregullt  i Bibliotekën...

Disa shembuj realë: Ja si të fitosh para nga Youtube dhe sa janë të...

0
Ende ka shumë njerëz skeptikë në botë që nuk besojnë se është e mundur të fitosh para në internet. Në realitet, ka histori të shumta...

Mllefi në rrjetet sociale, flasin psikologët: Është pushtim nga budallenjtë, jemi më tepër të...

0
Sot, nëpër rrjetet sociale shprehet një zemërim i papërmbajtur. Të mendosh që janë një ushtri e tërë njerëzish që mendojnë se kanë të drejtë...

Google së shpejti do të lexojë faqet e internetit: Ja si do të përkthen...

0
Google njoftoi në CES 2020 se Google Assistant së shpejti do të jetë në gjendje të lexojë faqet e internetit për ju, dhe madje...

“Nga bazat robotike në Hënë deri tek çipet në trurin e njeriut”, ja 12...

0
Bëhuni gati për trurin e parë të plotë sintetik të njeriut, minierat e hënës dhe shumë më tepër. Ndoshta një bazë hënore robotike, “çipe kompjuterike”...

SPECIALE/Fjala e Hafiz Ali Krajës në varrimin e At Gjergj Fishtës

0
Nga Luljeta Progni “31 dhjetor 1940. Ajo natë nuk kje natë gzimi: nji ndër bijt ma në za të Shqipnisë mbulohej në dhe të zi....

ANALIZA: Sfidat e Maqedonisë së Veriut në vitin 2020

0
Viti 2020 do të jetë vit i zgjedhjeve, i betejave të fuqishme ndërmjet partive politike pas një viti përplot me turbulenca në skenën politike,...

ANALIZA: Vendnumërimi diplomatik i Kosovës për ç’njohjet

0
Kosova nuk ka marrë asnjë njohje të re gjatë vitit 2019 dhe për më shumë është ballafaquar me diplomacinë agresive të shtetit të Serbisë, autoritetet e të cilit...

Letra e rrallë e Migjenit: Unë nuk shkruej urime, as për Krishtlindje, as për...

0
Nga Millosh Gjergj Nikolla (Migjeni) Shok i dashtun, unë përgjithësisht nuk shkruej urime, as për Krishtlindje as për Bajram, as për ditëlindje as për ndoj...

Ç’mendon anëtarja e jurisë që dogji Elvana Gjatën për këngën tallava?

0
Nga Mikaela Minga/ Kohët e fundit, muzika tallava është bërë e suksesshme në tregun muzikor shqiptar. Këtij suksesi komercial i është bashkëngjitur një qëndrim jashtëzakonisht...

ANALIZA: Prova e parë e “mbretit” Boris

0
Me tërheqjen përfundimtare të Mbretërisë së Bashkuar nga BE-ja të caktuar për më 31 janar 2020, sfida më e rëndësishme me të cilën përballet...

“S’kemi nevojë për konfrontim”, Albin Kurti për Minishengenin: Rruga nga Beogradi në Tiranë kalon...

0
Kryeministri i zgjedhur i Kosovës, Albin Kurti ka reaguar në lidhje me nismën për mini-shengenin ballkanik. Përmes një statusi në ‘Tëitter’, Kurti shprehet se rruga...

Opinion

Analiza