70 VIDEO nga ceremonia e betimit të Emanuel Macron si Presidenti i ri i Francës

Emanuel Macron është betuar si President i Francës duke marrë kështu zyrtarisht drejtimin e Pallatit Elysee. Në fjalën e tij, mbajt...


Emanuel Macron është betuar si President i Francës duke marrë kështu zyrtarisht drejtimin e Pallatit Elysee.
Në fjalën e tij, mbajtur pas inaugurimit, Macron tha se Franca e bashkuar duhet të mposhtë frikën dhe të jetë më e fortë.
“Franca do të jetë e fuqishme vetëm nëse është e suksesshme dhe e begatë. Franca do të jetë një model për botën, vetëm nëse është shembull karakteristik. Ne duhet t’u kthejmë francezëve shijen për të ardhmen dhe krenarinë për atë që francezët janë. E gjithë bota do t’i kushtojë vëmendje asaj që mendon e thotë Franca, sepse ne të gjithë së bashku do të shkojmë përtej frikës dhe ankthit”, tha Macron.
39-vjeçari foli edhe për nevojën që sipas tij ka bota dhe Europa për Francën.
“Për dekada të tëra, Franca ka dyshuar mbi vetveten. Por bota dhe Europa kanë nevojë më shumë se kurrë për Francën. Mandati im do t’u rikthejë francezëve ndërgjegjësimin për të besuar në atë që janë”, ishin fjalët e presidentit të ri.
Emanuel Macron mbërriti në Pallatin Elysee në orën 10 të së dielës, ku përpara betimit zhvilloi një takim me paraardhësin e tij, Francais Holande. Ceremonia e inaugurimit u zhvillua nën masa të rrepta sigurie, për shkak edhe të faktit se Franca ndodhet në gjendje të jashtëzakonshme që prej vitit 2015, kur në këtë shtet filluan sulmet terroriste.
Macron u zgjodh në krye të shtetit në raundin e dytë të zgjedhjeve që u mbajtën javën e kaluar. Ai fitoi përballë rivales Marine Le Pen me 66 përqind të votave.

A post shared by Frederick Priouzeau (@fred_priouzeau) on
A post shared by Louis Cadou (@boulbiaatch) on
A post shared by Alexandre Delacharlerie (@alexdelacharlerie) on
A post shared by mikeboilard (@mikeboilard) on
A post shared by j_croom (@j_croom) on
A post shared by Julie Exertier (@julieexertier) on
A post shared by Geni Lementa (@genilementa) on
A post shared by Marquis de Lannes (@marquisdelannes) on
A post shared by Le Breton (@tlebret) on
A post shared by Wendy (@l.amwendy) on
A post shared by Michael "Pops" Caine (@popscaine) on
A post shared by Sergio (@fireblade) on
A post shared by Loïk Rouvière (@loik_rouviere) on
A post shared by Geoffrey (@micosf) on
A post shared by Amaury Klotzbier (@sirklotzbier) on
A post shared by Youtubeur Disney 🔵🔴 (@pix_dlp_ytb) on
A post shared by Jennifer Troëng (@jennifertroeng) on
A post shared by Jelena Mirosavljevic (@jeckicm) on
A post shared by Chadi Mansour (@chadiman961) on
A post shared by Sandra (@sandra_sbt) on
A post shared by Marcio V Tahan (@marciovtahan) on
A post shared by DesignStudio360 (@anatmeruk) on
A post shared by simontkyip (@simontkyip) on
A post shared by simontkyip (@simontkyip) on
A post shared by simontkyip (@simontkyip) on
A post shared by Mohammad (@mjenabi2) on
A post shared by Edward S. A. Junior (@eddyed84) on
A post shared by Thami Laraki (@thami_laraki) on
A post shared by Thami Laraki (@thami_laraki) on
A post shared by Thomas Mélen (@thomasmm75) on
A post shared by Amandine Dony (@xanda3375) on
A post shared by Yohann Poutine 🇫🇷 (@yohannpoutine) on
A post shared by Cha (@groovy_charly) on
A post shared by Eric Bouvet (@ericbouvet) on
A post shared by Mathilde (@mathildetigreat) on
A post shared by Damian (@vasileim_damian) on
A post shared by Veysel Unutmaz (@veyseluntmaz) on
A post shared by Dalibor Rohac (@daliborrohac) on
A post shared by Marie-Emilie Fourneaux (@marie_emilie.fourneaux) on
A post shared by Marie-Emilie Fourneaux (@marie_emilie.fourneaux) on
A post shared by Marie-Emilie Fourneaux (@marie_emilie.fourneaux) on

Related

Top Lajm 7308365357833382386

Arkivi

Kontakt

Name

Email *

Message *

STUDJESA PETROL

item