Ballina Aktualitet “Serbët tremben nga vizita e Ramës në Beograd, pasi Serbia mund të...

“Serbët tremben nga vizita e Ramës në Beograd, pasi Serbia mund të njohë Kosovën”

SHPËRNDAJE
Agjencia e lajmeve ruse “Sputnik” në një analizë për vizitën e Ramës në Beograd, surprizon kur shkruan se serbët mendojnë se vizita e kryeministrit shqiptar Edi Rama në Beograd në samitin e ardhshëm ekonomik është një shenjë që Serbia është duke sinjalizuar gatishmërinë e saj për të njohur Kosovën si shtet i pavarur.
Në shkrim thuhet se serbët e Kosovës tremben se kjo vizitë do të shoqërohet me njohjen e pavarësisë së Kosovës nga Serbia.
Momçillo Trajkovic, kryetar i Lëvizjes së Rezistencës Serbe nga Kosova dhe Metohia, tha për “Sputnik” se ai nuk është i habitur në lidhje me ngjarjet e fundit për këtë çështje.
“Autoritetet e Kosovës kanë filluar gradualisht të hapin pikat e kontrollit në Serbinë qendrore, dhe ata janë në kërkim të një mënyre për ta justifikuar atë. E gjithë kjo mund të ngadalë, por me siguri, të çojë në njohjen e pavarësisë së Kosovës nga Beogradi,” tha ai për “Sputnik“.
“Si shqiptarët e Kosovës dhe serbët e Kosovës thuhet se janë të shqetësuar në lidhje me vizitën e planifikuar të kryeministrit shqiptar Edi Rama në samitin e ardhshëm të ekonomisë dhe takimin e sigurisë në Beograd. Disa nga udhëheqësit e Shqipërisë thuhet se janë të alarmuar lidhur me vendimin e Kryeministrit shqiptar Edi Rama për të folur në emër të Kosovës. Ndërkohë, disa shqiptarë të Kosovës dhe serbët e Kosovës kanë reaguar me zemërim ndaj qëllimit të Ramës për të marrë pjesë në samitin e ardhshëm të Beogradit mbi ekonominë dhe sigurinë, planifikuar për në tetor. Delegacioni shqiptar i industrialistëve kryesuar nga Rama pritet të marrë pjesë në samitin, i cili është programuar të mbahet në Beograd, mes 12 tetorit dhe 14 tetorit”, shkruan “Sputnik”.
Loading...