Hasanbeg, shumë familje pa kulm mbi kokë

Shtëpi të mbushura me baltë, orenditë të lagura dhe që kundërmojnë erë të keqe, teknikë e bardhë e prishur nga uji dhe gjithcka që ës...


Shtëpi të mbushura me baltë, orenditë të lagura dhe që kundërmojnë erë të keqe, teknikë e bardhë e prishur nga uji dhe gjithcka që është përdorur për nevojat e një familjeje është nxjerrur jashta shtëpive, duke krijuar një  rrëmuje të vërtet.
Kjo është fotografia që mund të shihet në Hasanbegun e prekur nga vërshimet e së shtunës.
Të njëjtin fat e kishe edhe Fatmir Qamili, shtëpia e të cilit përveç tjerash ka edhe mure të plasaritura. Nga e shtuna, ai tani endet nëpër shtëpitë e të afërmive bashkë me familjen, pa kulm mbi kokë.
“Shtëpija është e krisur e gjitha, shihe se sa është.  Sa është mundësia për egzistenc këtu, nuk është apsolut, muri ka kris krejt si prej anës së brendëshme edhe prej jasht, momentalisht jam në qytet. Ku po mbërri shkoj nëpër familjarët nuk kemi streh ku të jetojmë, shtëpija kullon nëpër tana anët. Ku t;mrrim do shkojmë, nji natë këtu, nji  natë atje vetëm sa me jetu qaty” – tha Fatimir Qamili, banorë i Hasanbegut.
Pak metra më largë në pragun e shtëpis, priste për ndihmë lokja Rukije. E vetme dhe e thyer në moshë, vjen cdo ditë për të pastruar shtëpinë kurse natën e kalon tek e bija . Ajo nuk ka asnjë të ardhur për të riparuar shtëpinë e saj por shpreson se njerëzit bamirës nuk do ta lënë në mëshirën e fatit.
“Na jetojmë këtu, unë e kam vetëm burrin edhe burrin e kam të smut, vetë jam e smutë me hapa me ilace, ndihma sociale kërrka skena. Na kena met qetu, burrin e kam qu te cika se asht i smut, vetë kum ardhe me pastru cka të muj. Kërkoj naj sociallno me ma nxjerr si krejt pleqt, naj teshë cka mu ka bo shtetë, shporeti strujës mu ka prish, maqinat, krevetat. Ashtu” – tha Rukije Murati, banore e Hasanbegut.
Për shkak të mbeturinave, kafshëve të ngordhura dhe kanalizimit të shkatërruar, kundërmon erë e keqe që sa vjen e bëhët më e padurueshme për banorët, të cilët shprehen të pakënaqur me dinamikën e pastrimit.
“Situata momentalisht s’ban hic kurrkush s’ka ardhë as pi shtetit as pi kurrkund me ndihmu, janë tu ndihmu vetë banorët e Hasanbegut sa mujmi ndërmjet veti jena tu ndihmu. Qe katër ditë vjen era, era nuk durohet ka kafshë  të cofta”.
Problem për strehim kanë të gjith ata që kishin shtëpi njëkatëshe, ndërsa të tjerët shfrytëzojnë katin e dytë për banim edhepse ende nuk janë pastruar katet e para nga vërshimet. Por at ndjehen të lumtur që nuk mbetën rrugve apo të enden tek të afërmit e tyre. / TVM2


Related

Top Lajm 6206545873935061613

Arkivi

Kontakt

Name

Email *

Message *

STUDJESA PETROL

item