VIDEO 3D/ Si ndodhi grabitja në Rinas

Televizioni Klan ka rindërtuar në 3D grabitjen në aeroportin e Rinasit, si dhe përgjegjësitë që kanë autoritetet përkatëse për sa i pë...


Televizioni Klan ka rindërtuar në 3D grabitjen në aeroportin e Rinasit, si dhe përgjegjësitë që kanë autoritetet përkatëse për sa i përket sigurisë në aeroport.
Nëpërmjet grafikës ilustruese bëhet e kuptueshme se, si kanë arritur tre personat të depërtojnë në brendësi të aeroporti nga porta dytësore deri në momentin  e grabitjes, veprime që zgjasin në total katër minuta dhe grabitja në vetvete 2 minuta. Në video duket që brenda terminalit ndodhen shërbimet e kompanisë së sigurisë ICTS, shërbimet e Policisë Kufitare dhe të Rendit.
Një patrullë e Policisë së Rendit patrullon brenda dhe jashtë terminalit njëkohësisht dhe patrulla të ICTS patrullojnë brenda dhe jashtë terminalit. ICTS kryen kontrolle në pikën e daljes ku janë tre skanera dhe pas tyre janë shërbimet e Policisë Kufitare.
Në orën 14:23 grabitësit shkojnë tek porta, portë që përdoret vetëm për hyrje-daljen e mjeteve që furnizojnë me karburant avionët.
Porta është pa sensorë sigurie që të sinjalizojë hapjen dhe mbylljen e saj.
Automjeti i blinduar ndodhet në pistë me shofer të paautorizuar, të patrajnuar për shoqërimin e vlerave monetare. Ndërkohë nga 2 persona, ndodhej ne makine vetëm shoferi.
Dyert e mjetit të blinduar janë të hapura dhe kjo ju ka dhënë mundësinë autorëve të grabitjes të futen brenda tij.  1 milion euro u grabiten mesditën e së dielës në brendësi të aeroportit të Rinasit./tvklan.alPamje të reja nga sulmi ndaj xhamisë së profetit Muhamed (7 Video) (FOTO)

Portali Flurudha at Tetova News - 24 minutes ago
Një shpërthim vetëvrasës ka goditur qytetin Medina të Arabisë Saudite. Televizioni Al-Arabiya raporton se sulmi ka ndodhur pranë Xhamisë së Profetit Muhamed, njërin prej vendeve të shenjta të Islamit. Nuk ka ende raporte për viktima të mundshme. Shpërthimi në Medinë pason dy shpërthime në qytetin Katif dhe një pranë Konsullatës së Shteteve të Bashkuara në qytetin Xhedah, më 4 korrik. Në sulmin në Xhedah është vrarë vetëm sulmuesi, ndërsa dy policë sauditë janë plagosur. Sulmet vijnë në kohën kur besimtarët myslimanë po përgatiten për Festën e Fiter Bajramit. #Breaking: Officials say a... more »

A nuk u vra dhe dikush në Himarë, si Almiri në Kumanovë?

Portali Flurudha at Tetova News - 3 hours ago
*Nga Enver Robelli* Ka disa ditë që në botën shqiptare mediumet sociale vlojnë me fotografi, me shënime («statuse» në Facebook) dhe me artikuj joprofesional portalesh mbi një rast të rëndë në Kumanovë, ku pas një ngatërrese fillimisht verbale mes një maqedonasi dhe një familjeje shqiptare humbi jetën Almir Aliu. Ai ishte vetëm 4-vjeçar. Çdo jetë e humbur është për t’u pikëlluar. Edhe më shumë duhet të shqetësohemi kur energjia kriminale ua merr jetën fëmijëve. Shqetësuese është që opinioni maqedonas ka reaguar me indiferencë ndaj rastit të rëndë. Madje nuk kanë munguar në rrjetet s... more »

Shpërthim pranë xhamisë së profetit Muhamed në Medinë (FOTO) (VIDEO)

Portali Flurudha at Tetova News - 3 hours ago
Para pak minutash ka ndodhur një shpërthim në qytetin e Medinës në Arabinë Saudite. Sipas raportimeve të para, një vetura ka shpërthyer afër xhamisë al-Nabwi në qendër të qytetit. Kjo xhami është ndërtuar nga profeti Muhamed. #BREAKING Two suicide bomb blast reported near Prophet Muhammad's mosque in Medina & Qatif, Saudi Arabia pic.twitter.com/fIejyc4LRl — News18 (@CNNnews18) July 4, 2016

3 kg heroinë dhe mijëra franga, arrestohet taksisti shqiptar në Zvicër

Portali Flurudha at Tetova News - 4 hours ago
Një shqiptar është arrestuar të premten nga policia zvicerane në Zyrih. Sipas policisë, janë sekuestruar në një taksi dhe në një apartament rreth 3.5 kg heroinë dhe janë arrestuar dy persona, të dyshuar si shpërndarës droge. Një taksisti shqiptar 39-vjeçar iu gjet me vete mëngjesin e së premtes 100 gramë heroinë dhe më pas u arrestua. Më pas, efektivët kontrolluan banesën e shqiptarit (identiteti i të cilit nuk bëhet i ditur) në Berikon, ku gjetën pjesën tjetër të drogës dhe mijëra franga. Në apartament, jetonte dhe një 47-vjeçar zviceran, i cili gjithashtu u vu në pranga.

Kumanovë, protesta kundër vrasjes së katër vjeçarit (VIDEO)

Portali Flurudha at Portali FLURUDHA - 5 hours ago
Disa mijëra shqiptarë kanë protestuar në Kumanovë lidhur me shkeljen për vdekje me makinë të një fëmije katër vjeçar, *Almir Aliu*, nga një banor i nacionaliteti maqedon, *Boban Iliç*. Ngjarja kishte ndodhur para një jave para urgjencës së qytetit, kur pas një zënke banale mes babait të fëmijës së ndjerë dhe autorit të vrasjes, ky i fundit me makinë kishte goditur tre anëtarë të familjes së Sedat Aliut, ku më së rëndi kishte pësuar fëmija, i cili pas plagëve të rënda kishte ndërruar jetë katër ditë më vonë në klinikën spitalore në Shkup. Ngjarja ka shkaktuar reagime të shumta në opi... more »

A i duhet Maqedonisë një Gjykatë Speciale?

Portali Flurudha at Tetova News - 6 hours ago
Ndërkombëtarët propozojnë krijimin e një Gjykate Speciale në kuadër të Gjykatës Penale në Shkup, e cila do të merret vetëm me shqyrtimin e lëndëve nga afera e përgjimeve. Reagime pro dhe kundër propozimit. Funksionimi normal i Prokurorisë speciale, që po heton një sërë rastesh të zyrtarëve të lartë për vepra të rënda penale, ka rëndësi të jashtëzakonshme për zgjidhjen e krizës politike. Andaj, kriza nuk mund të quhet e mbyllur pa pasur një epilog gjyqësor për të gjithë zyrtarët e përfshirë në krime, e që dolën në sipërfaqe nga ajo që njihet si aferë e përgjimeve, vlersojnë analistët ... more »

Lagjet e Çairit të përmbytura nga shiu, banorët kërkojnë masa parandaluese (VIDEO)

Portali Flurudha at Tetova News - 7 hours ago
Era e lagështisë ndjehej pothuajse në të gjitha rrugët e Çairit. Banorët thonë se gjatë tërë natës kanë nxjerr ujë me kova nga oborret dhe podrumet e tyre për të parandaluar ujin të futet brenda dhomave. Mirëpo jo të gjithë ia arritën qëllimit. Në shumë shtëpi uji kishte depërtuar edhe brenda dhomave. Gjatë vizitës sonë në teren takuam banorët duke pastruar baltën që kishte bartur me vete shiu. “Prej kanalit dilke, ndal këndej, ndal andej, nuk mundesh me ndal ujin kur vjen shumë. Duhet me u interesua dikush këtu shumë, mos të na marrin në qafë çdo herë, duhet me qajtë për këtë vend... more »

Ekskluzive: Pamje të momentit kur u shkel 4 vjeçari Almir Aliu (Video 18+)

Portali Flurudha at Tetova News - 7 hours ago
Telegrafi ka publikuar një video të pranuar një lexues ku shihet se si shkelet familja Aliu nga Kumanova ku mbeti i lënduar rëndë 4 vjeçari Almir Aliu i cili pas disa ditësh vdiq në spitalin klink në Shkup. Almirit ju bë varrimi ditën e shtunë ndërsa sot duhet të mbahen protesta ku do të kërkohet drejtësi dhe dënim maksimal për vrasësin Boban Iliç i cili tani për tani ka masën paraburgim për 30 ditë. Për vrasjen e Almirit 4-vjeçar kanë reaguar qytetarët, subjektet nga Maqedonia dhe nga jashtë, institucionet por edhe i gjithë opinioni i gjërë.

Fillon “lufta” për Maqedoninë! Rusia përkrah Qeverinë, Amerika demokracinë

Portali Flurudha at Tetova News - 8 hours ago
Partia ruse në pushtet “Rusia e Bashkuar” ka apeluar për rezistencë kundër “revolucioneve me ngjyra” në Maqedoni dhe në vendet tjera të Ballkanit duke pohuar se SHBA-të qëndrojnë pas tyre. Sipas Sergej Zheleznak, funksionar i lartë i kësaj partie dhe zëvendës kryetar i Dumës, Moska ka protestuar kundër këtyre metodave që sipas tij, involvojnë skenarë të dhunshëm. “Është e qartë se protestat aktuale në Beograd nën simbolin e patës së verdhë, në të cilat përfaqësues të SHBA-ve morën pjesë si ‘vëzhgues’, bashkë me protestat në Banja Llukë dhe në Maqedoni përmbajnë karakteristika të op... more »

7 vendet sekrete ku askush nuk mund të shkojë

Portali Flurudha at Portali FLURUDHA - 20 hours ago
1.Mezhgorye është një qytet i themeluar në vitin 1979 në Rusi. Aty besohet se po zhvillohet një projekt i rëndësishëm, por nuk dihet se çfarë. Përveç banorëve askush nuk mund të shkelë aty pa një leje nga autoritetet. 2.Arkivat e Vatikanit. Për to është folur dhe shkruar shumë. Arkivat e Vatikanit janë aq të shumta sa dhe të vjetra. Thuhet se në këto arkiva ka dokumente me një gjatësi prej 84 kilometrash dhe 35 mijë volumesh. Të rrallë janë ata që mund të futen dhe vetëm me lejen e Papës. 3.Klubi 33. Është një klub privat ku anëtarët kanë ekskluzivitet dhe askush nuk mund të hyjë.... more »

Turqi, arrestohen tre të dyshuar për sulmet, gjenden dokumenta dhe një laptop

Portali Flurudha at Portali FLURUDHA - 20 hours ago
Autoritetet turke kanë arrestuar edhe tre persona në lidhje me sulmin në aeroportin e Stambollit, por nuk bëhen të ditur kombësia e tyre. Deri tani numri i të arrestuarve në lidhje me sulmin në aeroportin “Ataturk” ka shkuar në 27 persona. Mediat turke raportojnë se terroristët kishin planifikuar që të merrnin peng njerëz në aeroportin Ataturk, gjatë masakrës të martën në mbrëmje. Dy kamikazët e identifikuar si Rakim Bulgarov dhe Vadim Osmanov, mbanin pasaporta ruse. Një pasaportë është zbuluar në banesën, ku terroristët organizuan masakrën, dhe një prej kamikazëve Osmanov është 2... more »

Xherdan Shaqiri pushime në plazhet e jugut të Shqipërisë

Portali Flurudha at Portali FLURUDHA - 20 hours ago
Pas eliminimit nga “Euro 2016” dhe pas atij super goli në ndeshje me Polonin, mesfushori shqiptar që luan për Zvicrën, Xherdan Shaqiri ka zgjedhur ti kalojë pushimet e verës në bregdetin e jugut. Shaqiri pushimet e kësaj fundjave i kaloi në plazhet e jugut të Shqipërisë së bashku me familjen e tij dhe mesfushorin e Shqipërisë, dhe mikun e tij të ngushtë Amir Abrashi. Në një nga fotot e postuara të instagram, ai ka dalë te "Shpella e Piratëve", duke komentuar : Përshëndetjet më të mira nga pushimet e mia. Mesfushori shqiptarë ka zgjedhur një nga pikat turistike të jugut, e cila ndo... more »

Liderët e Ballkanit mblidhen në Paris

Portali Flurudha at Portali FLURUDHA - 21 hours ago
Krerët e qeverive të shteteve të Ballkanit Perëndimor do të mblidhen nesër në samitin që mbahet në Paris. Pritet që në takimin qendror, të jenë të pranishëm presidenti i Francës, Francois Hollande, kancelarja gjermane, Angela Merkel si dhe përfaqësuesja e lartë e BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Federica Mogherini. Në këtë samit, që është i treti me radhë në kuadër të të ashtuquajturit, “Proces i Berlinit”, marrin pjesë edhe kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ai i Kosovës, Isa Mustafa, kryeministri i Serbisë Aleksandër Vuçiç, i Malit të Zi, Millo Gjukanoviç, e të tjerë.... more »

Vdekja e Almirit, Kumanova në protestë

Portali Flurudha at Tetova News - 21 hours ago
Një ditë pas varrimit të vogëlushit 4 vjeçar Almir Aliu i cili një javë më parë pas një zënke banale u shtyp me makinë nga Boban Iliç, qytetarët e Kumanovës kërkojnë nga organet e drejtësisë që sa më shpejtë të japin dënimin maksimal për sulmuesin. Ata gjithashtu bëjnë thirrje që kjo situatë të tejkalohet me gjakftohtësi. “Nëse mund ta quaj, një qenie njerëzore nuk do ta bënte në akt të këtillë të cilën e bëri qytetari i Kumanovës me rastin e Almirit. Ky rast duhet të zgjidhet përmes institucioneve, përmes rrugëve juridike, duhet të marrë dënim maksimal kryerësi i kësaj vepre”. “Të... more »

Xhaferi i EcoGuerilla-s: Deputeti Xhemaili e fshiu komentin tim

Portali Flurudha at Tetova News - 21 hours ago
Një ndër aktivistët më të zëshëm të shoqërisë civile, Arianit Xhaferi nga “Eco Guerilla” ka thumbuar deputetin e zonës së Kumanovës Mirvan Xhemaili, shkruan Fakte. Xhaferi kishte komentuar në postimin e deputetit Mirvan Xhemaili në të cilin ky i fundit shprehte ngushllime familjes së të fëmisë së vrarë Almir Aliu, duke u thënë se “egërsirat e kanë vendin në kopshte Zoloogjike dhe nuk kemi se si t’i zbusim ndryshe njerëzit e malit”. Aktivisti Xhaferi kishte komentuar se shqiptarëve u nevoitet mbrojtje institcionale, obligim ky i atyre që i kemi votuar dhe i kemi zgjedhur të na qever... more »

Shqiptaria në zi, BDI duke u zgërdhi, lëvizja Besa “boom” partiak nëpër iftare e teravi!

Portali Flurudha at Tetova News - 21 hours ago
Data e 2 korrikut 2016 do të mbahet mend si data tragjike jo vetëm e Kumanovës por e tërë shqiptarisë nga se çdo shqiptarë me ndërgjegje solide nëse jo më tepër të paktën ka ulur kokën dhe është solidarizuar me dhimbjen e familjes . Reagimet për të dënuar aktin mizor ishin të shumta dhe nga të gjitha anët, personalitete të jetës publike, ish luftëtar, prindër etj. Megjithatë në këtë ditë kaq të zezë dhe të dhimbshme ajo qe ra ne sy ishte një foto nga eksponente të larte të partisë në pushtet e cila u publikua dhe vërehej disponim shumë i madh ne fytyrat e tyre, pothuaj se kishin ... more »

Islandezët zgjohen nga ëndrra, shkatërrohen 5-2 nga Franca (VIDEO)

Portali Flurudha at Tetova News - 21 hours ago
*Ka përfunduar në mënyrën më të keqe ëndrra e islandezëve këtë Europian, Franca i ka ulur me këmbë në tokë debutuesit islandezë që ishin në delir që pas atij kualifikimi mëse të merituar ndaj Anglisë në 1/8.* Francës i kanë mjaftuar 45 minutat e para që të sigurohet se do të jetë ai ekipi që do të përballet ndaj kampionëve të Botës në gjysmëfinalen e Europianit që luhet në shtëpinë e saj. Katër gola ka pësuar Islanda vetëm në pjesën e parë. Olivier Giroud ka qenë ai që hapur edhe serinë e golave ndaj Islandës që në minutën e 13’. Pas tij, vetëm 7 minuta më pas, në minutën e 20’ k... more »

Një vajtim për Almirin 4 vjeçar!

Portali Flurudha at Tetova News - 23 hours ago
Nga Blendi Fevziu Almir Aliu nuk është më! Deri dje ishte ende një 4 vjeçar me sytë xixëllues dhe dhëmbët e bardhë rrezëllues që i jepnin bukuri buqëqeshjes. Buzëqeshja e tij e sinqertë si e çdo fëmije më ngulet thellë në zemër ndërsa i shoh foton. Sytë më mbushen me lot. E imagjinoj dhimbjen e prindërve të tij. E di se si mund të ndihen sot, kur në mbrëmje nuk do ta përqafojnë vogëlushin e tyre; nuk do t’i urojnë natën e mirë; nuk do t’i përkëdhelin kokën dhe nuk do t’i thonë frazën standart që besoj se e thotë çdo prind, kudo në botë. Pavarësisht nga gjuhët që flet: fli që të rri... more »

Apelon familja Aliu: Nuk përkrahim protestat! Kërkojmë drejtësi për Almirin tonë! (VIDEO)

Portali Flurudha at Tetova News - 23 hours ago
“Mesazhi ynë është të ruhet qetësia, butësia, paqja dhe aq. Ne nuk drejtohemi mbi baza nacionale, nuk duam të hakmerremi për diçka”, apeloi Aliu Pas vdekjes së fëmijës 4 vjeçar, Almir Aliu nga Kumanova, si pasojë e goditjes me veturë qëllimisht pas një zënke banale mes babait të tij dhe të dyshuarit për vrasjen Bojan Iliq, rasti në fjalë ka shkaktuar reagime dhe revolta të shumta në publik. Në rrjetet sociale vërehen komente të shumta që kërkojnë drejtësi për Almirin e vogël, përfshirë edhe ato nacionaliste dhe thirrje për protesta, raporton Anadolu Agency (AA). Nijazi Aliu, kryefam... more »

Related

Top Lajm 4060743263914529617

Arkivi

Kontakt

Name

Email *

Message *

STUDJESA PETROL

item