Televizioni shtetëror turk konfiskon licencat e medieve pro Gylenit

Autoritetet turke akuzojnë ndjekësit e udhëheqësit klerikut, Fetulla Gylen, i cili jeton në Shtetet e Bashkuara, për organizimin e gru...


Autoritetet turke akuzojnë ndjekësit e udhëheqësit klerikut, Fetulla Gylen, i cili jeton në Shtetet e Bashkuara, për organizimin e grushti shteti ushtarak dështuar.
Këshilli i Lartë i Radios dhe Televizionit turk (RTUK) sot mori licencën e të gjitha stacioneve të radios dhe televizioneve, në të cilat siç thotë ai, janë gjetur se kanë pasur lidhje me lëvizjen fetare Hizmet, pasuesit e të cilit janë akuzuar për organizimin e grushtit të shtetit ushtarak.
RTUK tha në një deklaratë se, vendimi u mor në një mbledhje të jashtëzakonshme, e cila u mbajt pas përpjekjes së pasuksesshme të grusht shteti ushtarak, raporton Ruters.

Related

Botë 2941716807873222094

Arkivi

Kontakt

Name

Email *

Message *

STUDJESA PETROL

item