Studimi: Luftoni vapën me kafe dhe ushqime pikante

Ndoshta mund t’ju duket si çmenduri, por sipas një studimi thuhet se kafja ose ushqimet pikante luftojnë vapën. Gjuha posedon shumë re...


Ndoshta mund t’ju duket si çmenduri, por sipas një studimi thuhet se kafja ose ushqimet pikante luftojnë vapën. Gjuha posedon shumë receptorë të cilët janë përgjegjës për t’a ndjerë nxehtësinë.
Kur të konsumoni diçka të ngrohtë ushqim apo pije, ata receptorë nervave i’u dërgojnë sinjale, në mënyrë që truri t’a kuptoi se përjashta bënë vapë.
E kur truri ta ketë kuptuar këtë, ai vë në lëvizje mekanizmat e trupit sidomos djersitjen, por kur konsumoni diçka të ngrohtë siç është kafeja, trupi edhe më shumë provon që të ftohet.
Megjithatë edhe diçka interesante është se të njejtit receptorë në gjuhë reagojnë edhe në gjërat pikante dhe mu për këtë arsye na duket se ajo është e nxehtë.
Kjo është edhe arsyeja pse ushqimet pikante janë më të popullarizuara në viset ku mbretëron vapë e madhe, ngase ato shkaktojnë djersitje, duke aktivizuar shumë mekanizma në trup të cilët e ulin temperaturën e trupit.

Related

Shëndet & estetikë 6594913558957050791

Arkivi

Kontakt

Name

Email *

Message *

STUDJESA PETROL

item