SHBA - Tentoi të vrasë Ronald Reagan, lirohet nga çmendina pas 35 vjetësh

Personi që tentoi të vriste Presidentin amerikan Ronald Reagan do të lihet i lirë nga spitali mendor në Uashington dhe do të jetojë n...


Personi që tentoi të vriste Presidentin amerikan Ronald Reagan do të lihet i lirë nga spitali mendor në Uashington dhe do të jetojë në Virxhinia.
John Hinckley është gati të jetojë në një komunitet, ky ishte vendimi i gjykatësit Paul Friedman ditën e sotme, duke i dhënë atij liri të plotë që do të fillojë nga data 5 gusht.
Lirimi i Friedman vjen pas 35 vjetësh nga akti i mbetur në tentativë më 30 mars 1981, duke qëlluar jashtë një hoteli në Uashington, ku nga të shtënat, vetë Reagan dhe tre persona të tjerë u lënduan lehtë.
Doktorët prej kohësh thonë se 61-vjeçari, që nuk u shpall fajtor për shkak të problemeve mendore kur kreu krimin, nuk vuan më nga ajo sëmudje që e shtyu të qëllonte mbi Presidentin e SHBA-së.

Related

Botë 3783826306671246861

Arkivi

Kontakt

Name

Email *

Message *

STUDJESA PETROL

item