Greqi - Arrestohet shqiptari, partneres i vrau nënën dhe i përdhunoi vajzën e mitur

Policia greke ka arrestuar një 30-vjeçar shqiptar në Korfuz, i cili akuzohet vrasjen e nënës së partnerës së tij greke dhe përdhunim t...


Policia greke ka arrestuar një 30-vjeçar shqiptar në Korfuz, i cili akuzohet vrasjen e nënës së partnerës së tij greke dhe përdhunim të vazjës së saj.
CNN grek shkruan se ngjarja ka ndodhur në vitin 2015, ku shqiptari ka përdhunuar vajzën e 27-vjeçares dhe ka goditur me sende të forta nënën e saj, e cila humbi jetën nga plagët e shumta.
Shqiptari, identiteti i të cilit nuk bëhet i ditur ishte shpallur në kërkim dhe pas arrestimit ndaj tij rëndojnë dy akuza, ajo e vrasjes me dashje dhe përdhunim të miturish.
Policia thotë se nga ekspertiza mjeko-ligjore që iu bë vajzës së 27 vjeçares rezultoi se ndaj saj ishte ushtruar dhunë seksuale.

Biden “gozhdon” Trump: Kandidati më naiv në histori

Portali Flurudha at Portali FLURUDHA - 1 minute ago
*Figurat qendrore të demokratëve u rreshtuan njëzëri kundër Donald Trump gjatë punimeve të Konventës së Filadelfias, por ai që u tregua më i pamëshirshëm ishte zv.presidenti Joe Biden.* Biden e quajti kandidatin republikan si kandidaturën më të dobët të historisë së zgjedhjeve presidenciale në Shtetet e Bashkuara. Ai akuzoi atë për naivitet në politikën e jashtme, çështjet e sigurisë, madje edhe pse manjati njujorkez është një miliarder, edhe në ekonomi. “Asnjë kandidat i asnjë partie nuk ka qenë ndonjëherë kaq i papërgatitur për t’u bërë ballë sfidave tona kombëtare”, tha Biden, ... more »

Një dokumentar për puçin ushtarak në Turqi me titra shqip (VIDEO)

Portali Flurudha at Tetova News - 10 minutes ago
Një dokumentar për puçin ushtarak në Turqi me titra shqip:

Ushtarët e UÇK-së nga Poroji i Tetovës pas 17 viteve vizituan Kosharen – FOTO

Portali Flurudha at Tetova News - 43 minutes ago
Para shumë vitesh ose saktësisht 17 të tilla, në hapësira të ndryshme të shtetit tashmë të pavarur të Kosovës, zhvilloheshin beteja të përgjakshme mes ushtarëve të UÇK-së së Kosovës kundrejt ushtrisë dhe policisë serbe. Njëra ndër betejat më të ashpra të kësaj periudhe padyshim është beteja e njohur e Koshares. Aty ku një periudhë të gjatë u zhvilluan ndoshta luftimet më të jashtzakonshme dhe heroike të ushtarëve shqiptarë ndaj Serbisë. Në po këtë vend, sot, 17 vite më vonë janë rikthyer për vizitë ish ushtarët dhe bashkluftëtarët e Koshares nga fshati Poroj i Tetovës. Ata vizituan... more »

Drejtori i FBI-së: Shkatërrimi i ISIS-it në Siri nxit zgjerimin e terroristëve në diasporë

Portali Flurudha at Tetova News - 43 minutes ago
Shefi i FBI-së, James Comey tha që numri i terroistëve të ISIS-it që udhëtojnë kah perëndimi është 10 herë më i madh se ai i al- Kaida-s në vitet 1980 dhe 1990. Drejtori i zyrës federale të hetimeve ka paralajmëruar se mundja e shtetit islamik në betejë do të dërgojë me qindra terroristë nga Siria dhe Iraku drejt sulmeve ndaj perëndimit, shkruan The Indepedent. Derisa fliste në një konferencë për cyber-sigurinë në Universitetin e Fordham-it, James Comey nxiti audiencën që të mos humbasin përqendrimin në atë që ai e quajti ‘kërcënim i madh’. “Dhe kjo në një mënyrë apo tjetër do të pr... more »

AJETET PROBLEMATIKE të KURANIT sipas Ibrahim Kelmendit

Portali Flurudha at Tetova News - 2 hours ago
KURANI – AJETE PROBLEMATIKE [1] Meqë një kategori e muslimanëve po keqkuptojnë, sikur unë vetëm po trilloj kundër Kuranit, se paskësh ajete agresive, po ofroj në vazhdime nga këto ajete që i kam identifikuar e seleksionuar si agresive, për ata që janë të interesuar të kenë informacion më të plotë për Kuranin. Meqë muslimanët më të thekur po e parapëlqejnë për shqipërues Hasan Efendi Nahin, i kam ofruar edhe sipas tij, duke i shënjuar në fund me * Ajetet që nuk e kanë në fund *, janë të shqipëruar nga Sherif Ahmeti. Do ti ofroj 271 ajete, se mos ndoshta turpërohen ata që na zhurmojnë ... more »

Hoteli mes dy shteteve, krevati në Zvicër, tualeti në Francë

Portali Flurudha at Tetova News - 2 hours ago
Hoteli ‘Arbez’ është ngritur në mes të kufirit mes Francës dhe Zvicrës. Personat që qëndrojnë në ‘Arbez’ mund ta kalojnë lirshëm kufirin brenda ambienteve të hotelit. E veçantë në këtë hotel është suita që u kushtohet çifteve që kalojnë muajin e mjaltit. Në këtë suitë, dhoma e fjetjes dhe e ndenjës janë në Zvicër, ndërsa tualeti është në Francë.

Hoxha Omer Bajrami: Nuk është e ndaluar dhe as haram martesa me vajzën e axhës dhe të dajës (VIDEO)

Portali Flurudha at Tetova News - 3 hours ago
Një hoxhë me emrin Omer Bajrami ka publikuar një video, ku pyetet se a bën të martohesh me vajzën e dajës ose të axhës dhe përgjigja e tij është pozitive, shkruan *GazetaExpress.com.* Ai thotë askund nuk është e ndaluar një martesë e tillë. Sipas interpretimeve të tij, janë disa martesa të ndaluara me librat fetarë si me nënën, vajzën, vajzën e vëllaut, tezën, hallën dhe atë që të ka ushqyer me gji.

Pushuesit shqiptarë nuk e braktisin Turqinë. Paketat 60% më lirë se vjet!

Portali Flurudha at Tetova News - 3 hours ago
*NGA: Aurora Golemi** Shqiptaret nuk e kane braktisur Turqinë, pavarësisht sulmeve terroriste apo grushtit të shtetit që ndodhi më 15 korrik. Madje në orën 5 të mëngjesit, natën e pucit ushtarak, kur rrugët e Stambollit dhe Ankarasë ishin te mbushur me tanket dhe qindra viktima, ne jug te Turqisë, në aeroportin e Antaljas 400 shqiptare zbriten nga dy cartera me padurim per t’u akomoduar ne resortet luksoze dhe për te nisur pushimet aq te pritura. http://www.balkanweb.com/site/pushuesit-shqiptare-nuk-braktisin-turqine-paketat-60-me-lire-se-vjet/ Shqiptaret jo vetëm nuk e kane braktisur... more »

Sherr me babanë, i riu hidhet nga ballkoni (VIDEO)

Portali Flurudha at Tetova News - 4 hours ago
Një djalë në Ankara ka tentuar të hidhet nga ballkoni, pas kërcënimit me prerje fyti nga babai i tij. Qytetarët që shikonin përleshjen mes babait dhe të birit në tarracën e shtëpisë nga rruga, u afruan poshtë në oborr dhe me një batanije priten të riun që kërceu raportojnë mediat turke. Sic shihet në video, i riu shpëton nga tentimi për vetëvrasje, derisa nëna e tij shikon e tronditur nga lart.

Gulen: Erdogan është helmuar nga pushteti, pendohem që i kam besuar

Portali Flurudha at Tetova News - 4 hours ago
“Erdogan ka mbetur i helmuar nga pushteti. Pendohem që i kam besuar dhe i jam besuar”. Kështu ka deklaruar Fetullah Gulen, ish-aleati i presidentit turk, i akuzuar nga Erdogan si truri i grushtit të shtetit të dështuar të 15 korrikut. “Refuzoj me forcë çdo akuzë për një përfshirje timen- deklaron Imami për Corriere della Sera. “Futja në BE është e vetmja rrugë që Turqia të jetë demokratike”, tha ai. 75-vjeçari mohon çdo përgjegjësi, në intervistën e tij të parë për një gazetë italiane, dhe shprehet i sigurt se Amerika do ta mbrojë nga kërkesa për ekstradim në Ankara. Gulen jeton ng... more »

Edhe në Maqedoni do të ndiqen ”puçistët” të lidhur me grusht shtetin në Turqi

Portali Flurudha at Tetova News - 4 hours ago
Dje ka pasur tubim mbështetës për gjendjen në Turqi ku organizata turke që veprojnë në Maqedoni kanë bërë apel që të pastrohen puçistët që tentuan grusht shtetin në Turqi, transmeton Telegrafi Maqedoni. Kryetari i lidhjes së shoqatave turke në Maqedoni Taksin Ibrahim në fjalimin e tij tha se edhe nga Maqedonia duhet të shporen ”puçistët” pasi Maqedonia është vendi i preferuar i Osmanlinjve. ”Vetëm për informimin tuaj, tradhëtarë ka edhe në Maqedoni që kanë ardhur nga Turqia dhe të gjithë së bashku duhet t’i pastrojmë nga vendbanimet tona. Si djem të Fatihut, për ne është mëkat që t... more »

Mehmeti: BDI po mundohet të mbetet e fortë, duke i dobësuar shqiptarët

Portali Flurudha at Tetova News - 4 hours ago
Shkrimtari Kim Mehmeti ka komentuar paradokset që po ndodhin me listat e votuesve, ku po tentohet të fshihen sa më shumë shqiptarë. Sipas tij, BDI po tenton të forcojë radhët e veta, dhe për të arritur këtë po mundohet sa më tepër t’i dobësojë shqiptarët. Në vazhdim Gazeta Lajm ju sjell komentin e plotë të shkrimtarit Mehmeti, lidhur me zhvillimet e fundit në Maqedoni: “Çdo gjë filloi me akuzat e opozitës maqedonase se Maqedoninë e drejton regjimi kriminel DPMNE-BDI dhe se DPMNE-ja i fiton zgjedhjet me ndihmën e mbi treqind mijë votuesve të rrejshëm! Dhe tani e tëra është duke përf... more »

KALON RISHIKIMI I BUXHETIT, SHKURTOHEN PROJEKTET SHQIPTARE

Portali Flurudha at Tetova News - 4 hours ago
Më 55 vota “për” dhe 23 “kundër” në seancën e 111 të Kuvendit është votuar rishikimi i buxhetit. Deputetët e opozitës nuk kanë votuar për buxhetin, raporton SHENJA. Rishikimi i Buxhetit parasheh ulje të të ardhurave të përgjithshme prej 177,292 milionë denarë në 174, 291 milionë dhe të shpenzimeve të përgjithshme prej 196,276 në 195,472 milionë. Lidhur me rishikimin e buxhetit ka pasur debate të shumta. Me rishikimin e buxhetit ashtu siç edhe ka shkruar ditë më parë televizioni SHENJA, kanë pësuar shumë projekte me rëndësi për popullatën shqiptare. Për Sheshin Skënderbeu në Shkup j... more »

Familjarët e të burgosurve ‘Kumanova’, alarmojnë për torturat ndaj tyre

Portali Flurudha at Tetova News - 4 hours ago
Dje të burgosurit e rastit “Kumanova” në Maqedoni, kanë pasur seancën gjyqësore në Gjykatën e Shkupit. Derisa po mbahej seanca gjyqësore, jashtë saj ishte edhe autoambulanca që është dashur të ofrojë ndihmë për njërin nga të akuzuarit. Dashurije Ukzmajli-Sefa nga Ferizaj, gruaja e të burgosurit në rastin e Kumanovës, Genc Sefës, tregon për lajmi.net se të burgosurit në rastin ‘Kumanova’, po vazhdimisht po keqtrajtohen. Ajo tregon se njërit prej të burgosurve i është thyer këmba nga dhuna e ushtruar nga forcat e sigurisë. Gjithashtu Ukzmajli-Sefa, tregon për lajmi.net se në burgje, t... more »

RADUSHË, TRENI LË TË VDEKUR MËSIMDHËNËSIN, BANORËT TË TMERRUAR PËR MUNGESËN E SIGURISË

Portali Flurudha at Tetova News - 4 hours ago
Semaforë jofunksional, pa trarë, dhe në një pozicion paralel të rrugës me hekurudhën, është kjo gjendja e kësaj pike, e sigurisht jo e vetmja e këtij lloji në këtë rrethinë. Shoferët që e frekuentojnë këtë rrugë thonë se ky është një vend shumë i rrezikshëm, dhe se i njejti ka marrë edhe jetë të tjera më herët. “Këtu shumë njerëzit mund të mbyten, ky është rrezik I madh, nuk mundet ashtu, se kjo është nime katastrofë, nuk ka rampë që të lëshohet, ashtu mundet, të ketë rampë të mshelet. Kjo edhe pse është rrugë e vogël, për këtë nuk kam se si të komentoj ndryshe, se kjo është rrugë ... more »

Lagjja e Trimave : Seanca e rradhës në shtator

Portali Flurudha at Tetova News - 4 hours ago
Seanca e ardhshme për ‘Lagjen e Trimave’ është caktuar për 6 shtator, ku do të merren në pyetje dëshmitarët e mbrojtur. Pushim prej një muaji u vendos në një marrëveshje midis palëve të procedurës, dhe nga ana tjetër nga Këshilli gjyqësor. Gjykata Penale thotë se kurr do të do të mbarojnë deklaratat, që janë të mbyllura për publikun, gjyqi përsëri do të jetë i hapur.

Skandaloze/Komuna e Aerodrom diskriminon, në konkurs kërkohet ekskluzivisht maqedonas (FOTO)

Portali Flurudha at Tetova News - 5 hours ago
Në një konkurs të komunës Aerodrom në Shkup është hapur konkurs për një punësim, por ajo që është skandaloze se kërkohet që kandidatët të jenë ekskluzivisht maqedonas ose maqedonase. Kjo shpallje e tillë është në kundërshtim me kushtetutën dhe diskriminuese ndaj komuniteteve të tjera.

Një motoçiklist humbi jetën në një aksident në Gostivar

Portali Flurudha at Tetova News - 6 hours ago
Një banor i Gostivarit 31 vjeçar e ka humbur jetën, në aksident ndërmjet një automobili dhe motoçiklete. Fatkeqësia ka ndodhur rreth orës 2 e 30 minuta të mëngjesit në rrugën “Bratstvo-Edinstvo”, në Gostivar. Sipas informatave të para, automobili “folcvagen-golf” me siguri i drejtuar nga një 16-të vjeçar nga fshati Turçan i Vogël ka goditur në motoçikletën në të cilën përveç drejtuesit të vdekur ka qenë edhe një djalosh 16 vjeçar, i cili ka kaluar pa lëndime serioze. Nga goditja motoçiklisti M.B.(31) nga Gostivari ka marrë lëndime të rënda trupore dhe ka vdekur në vendin e ngjarje... more »

Një shqiptare do mbajë më 1 Gusht fjalën e festës federale të Zvicrës: Ajo thërret për zgjim

Portali Flurudha at Tetova News - 8 hours ago
Nazmije Ismaili është caktuar për fjalimin e festës së 1 Gushtit. Me rastin e 725-vjetorit të formimit të Zvicrës një zonjë nga Romanshorni me rrënjë shqiptare do t’i thërrasë të rinjtë për më shumë angazhim politik. Me fjalimin e festës federale në Amriswil Nazmije Ismailit do t’i përmbushet një ëndërr. Politikanja nga radhët e rinisë liberale me prejardhje shqiptare do të flasë për vlerat zvicerane, afërsinë e saj me Thurgaun dhe të ardhmen e të rinjve. Ajo dëshiron t’i thërrasë të ata për një angazhim më të madh politik. Shumë me rëndësi për 27-vjeçaren është pjesëmarrja e të ri... more »

Nëna e Donald Trump, hit në internet

Portali Flurudha at Tetova News - 9 hours ago
Donald Tramp, kandidati republikan për Shtëpinë e Bardhë, njihet për modelin karakteristik të flokëve, për të cilin bëhet shpesh objekt humori në rrjet. Donald Trump with his parents Mary and Fred Trump 1994 © Barry Talesnick/Retna, Ltd. USA Por ditët e fundit, vëmendja e përdoruesve të rrjeteve sociale është kthyer te nëna e tij. Një foto e saj e vitit 1997 po qarkullon në rrjet, ku mijëra njerëz komentojnë sërish modelin e flokëve. Siç e tregon edhe fotoja, biznesmeni Tramp ka pasur se kujt t’i ngjajë për flokët, referon Koha.

21 gazetarë paraqiten para gjykatës turke

Portali Flurudha at Tetova News - 9 hours ago
Njëzetenjë gazetarë janë paraqitur sot para një gjykate në Turqi, pasi ishin burgosur si pjesë e masave të ndërmarra pas grusht shtetit të dështuar ushtarak të 15 korrikut, përderisa ministria e Integrimeve Evropiane ka suspenduar disa anëtarë të stafit, raporton AP. Pamjet televizive tregojnë policinë duke i shoqëruar gazetarët në gjykatë në Stamboll. Ata janë në mesin e 42 individëve për të cilët u lëshuan urdhër arreste të hënën, përderisa autoritetet po i vazhdojnë kërkimet ende për ata që janë të lirë, ka raportuar agjencia shtetërore e lajmeve Anadolu. Turqia deklaroi gjendje ... more »

Bileta me 4 euro; Vera e “çmendur” ajrore në Europë, vetëm në Shqipëri çmimet fluturojnë 300 euro

Portali Flurudha at Tetova News - 10 hours ago
Tarifa fluturimesh kaq të lira brenda BE-së nuk janë parë ndonjëherë, shkruan Corriere Della Sera.Me 300 euro mund të udhëtohet vajte/ardhje në Azi. Brexit dhe terrorizmi kanë trembur pasagjerët, ndërsa mes shoqërive ajrore ka nisur ‘lufta’. Deri ku mund të ulet çmimi i një bilete fluturimi? Në gusht, mund të gjesh pa frikë bileta fluturimesh për udhëtime mes kryeqyteteve të Bashkimit Europian me 3.8 euro vajte/ardhje, përfshirë dhe taksat.Në shtator – tetor për disa fluturime me destinacion Lindjen e Mesme biletat mund të prenotohen me një çmim që shkon deri në 340 euro, përfshirë... more »

Diabeti, ushqimet dhe perimet që e luftojnë

Portali Flurudha at Tetova News - 10 hours ago
*Në mbarë botën po jepet alarmi se diabetikët po shtohen në masë. Edhe Shqipëria, pavarësisht shifrave të deritanishme, duket se nuk bën ndonjë dallim thelbësor nga pjesa tjetër e botës.* Mjekët endrokrinologë në Shqipëri pohojnë se periudha e verës është tepër e vështirë për të sëmurët me diabet. Gjendja e tyre rëndohet edhe për shkak të temperaturave të larta. Situata rëndohet edhe më tej kur bëhet fjalë për diabetin e tipit 1, që prek më shumë fëmijët. Ky lloj diabeti vjen nga mungesa e prodhimit të insulinës. Shenjat e para që mund të sinjalizojnë këtë sëmundje janë rënia e sh... more »

Mjekësia kineze: 16 këshilla për të jetuar më gjatë

Portali Flurudha at Tetova News - 10 hours ago
Mjekësia kineze ka një histori mijëravjeçare. Ajo ka një sistem unik për të diagnostikuar dhe kuruar sëmundjet. Sipas kësaj mjekësie, trupi i njeriut është një tërësi. Kur tërësia është e ekuilibruar, njeriu është i shëndetshëm. Teoria bazë e mjekësisë tradicionale kineze është përgjithësimi teorik i aktiviteteve jetësore dhe i ligjeve mbi ndryshimin e sëmundjeve, në të cilën përfshihen teoria Yin dhe Yang, teoria e 5 elementëve, e energjisë, e organeve të brendshme, meridianëve etj. si dhe shkaqet, patogjeni, përcaktimi i diagnozës, kurimi dialektik etj. Terapitë tipike të MTK-së ... more »

U kapën me këngëtaren e njohur, mbyllet faqja ‘Vipat e Bllokut’

Portali Flurudha at Tetova News - 10 hours ago
Çdo ditë në baza ditore postonin fotografi nga më të ndryshmet të figurave publike dhe jo vetëm me synimin të shfaqnin jetën përtej filtrave dhe perfeksionit të reflektuar në rrjete sociale. Por dukej se duhet të merreshin me Elvana Gjatën në mënyrë që faqja ‘Vipat e Bllokut’ me mbi 135.000 ndjekës në Instagram, të mbyllej. Faqja në Instagram dy ditë më parë postoi një seri kolazhesh ku bëheshin krahasime mes Elvana Gjatës dhe Beyonce e disa foto të tjera dhe ky fakt nuk i ka pëlqyer menaxhmentit të Threedots. Andy Gramm, DJ i ekipit që merret edhe me modalitete tjera, kishte kërkuar... more »

GJENEALOGJI – Britanikët? Origjina e tyre anglo-saksone është në minorancë

Portali Flurudha at Tetova News - 10 hours ago
Në një kohë kur po përjetohet Brexit dhe krenaria e të qenit britanik, del në dritë fakti që origjina anglo-saksone e qytetarëve në Britaninë e Madhe është në minorancë. ”Anglo-saksonët e vërtetë janë rreth 37 për qind”, njoftoi ”Ancestry Dna”, faqja e specializuar e internetit për kërkimet gjenealogjike dhe ADN-në. ”Prejardhja gjenetike kombëtare është shumë herë më e ndryshe. Rreth 22 për qind janë me prejardhje kelte, 20 për qind nga Evropa Perëndimore, Gjermani dhe Francë, 9,2 për qind nga Skandinavia, tre për qind iberikë, që do të thotë spanjollë dhe portugezë dhe dy për qind ... more »

Bashkim familjar në Itali, ja procedurat që duhet të ndiqni

Portali Flurudha at Tetova News - 11 hours ago
- Emigrantët shqiptarë që jetojnë në Itali të pajisur me dokumente dhe që duan të marrin me vetë pjesën tjetër të familjes duhet të plotësojnë një sërë dokumentesh dhe të ndjekin një procedurë fikse të miratuar nga shteti fqinj. Bazuar në legjislacionin italian, qytetari i huaj i cili ka një leje qëndrimi për në BE afatgjatë ose një leje qëndrimi për të paktën një vit, për punë si i punësuar, ose i vetëpunësuar, studim, azil politik, për arsye fetare, për arsye familjare ose mbrojtje plotësuese, mund të aplikojë për bashkim me anëtarët e familjes që jetojnë jashtë vendit (bashkëshor... more »

Arrestimi i iranianit në Kosovë zbulon aktivitetet e Teheranit në Ballkan

Portali Flurudha at Tetova News - 11 hours ago
Tashmë është i ditur promovimi që i bën Irani islamit shiit në tërë Lindjen e Mesme, por aktivitete të tilla në Evropë kryesisht kanë kaluar pa u vërejtur. Mirëpo, përpjekjet e tij në Ballkan kanë rënë në sy në vitet e fundit, duke çuar deri te arrestimi gjatë kësaj jave i një kleriku iranian në Kosovë. Ai akuzohet për financimin e terrorizmit dhe pastrim të parave përmes një organizate jo qeveritare që udhëhiqte. Autoritetet e Kosovës thonë se *Hasan Azari Bejandi*, i akuzuar zyrtarisht nga 26 korriku, ka udhëhequr pesë organizata shiite me lidhje me Teheranin. Bejandi është klerik... more »

Related

Shqipëria 6726828910811453481

Arkivi

Kontakt

Name

Email *

Message *

STUDJESA PETROL

item