Gjuriqi thotë se ‘Lugina e Diellit’ mund ta destabilizojë Kosovën (Video)

Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq, ka folur rreth realizimit të projektit të lagjes “Lugina e Diellit”,...


Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq, ka folur rreth realizimit të projektit të lagjes “Lugina e Diellit”, në Zveçan.

Ai ka thënë se mosrealizimi i këtij projekti mund të destabilizonte marrëdhëniet politike në Prishtinë dhe gjendjen e sigurisë në Kosovë.
“Kthimi i serbëve të zhvendosur, krahas garancisë së sigurisë, është diçka për të cilën partitë e koalicionit qeverisës janë obliguar në marrëveshjen me Listën Serbe, ndërsa shmangia nga ky obligim jam i sigurt se do të destabilizonte marrëdhëniet politike në Prishtinë. Populli serb ndërtimin e lagjes Lugina e Diellit e trajton si projekt me rëndësi kombëtare. Çdo përpjekje për pengesës aktive në realizimin e saj do të ishte shkelje e procesit të vendosjes së besimit ndërmjet popullit serb dhe shqiptar dhe do të destabilizonte gjendjen e sigurisë në Kosovë”, ka thënë Gjuriq për “Tribuna Channel”.

Related

Top Lajm 6946221237362896283

Arkivi

Kontakt

Name

Email *

Message *

STUDJESA PETROL

item