Gati për në hapsirë një “yll artificial”, ja për cfarë do të shërbejë (VIDEO)

Një grup i inxhinierëve dhe entuziastë të hapësirës në Universitetin e Moskës, janë në prag të një zbulimi interesant që do të ndrysh...


Një grup i inxhinierëve dhe entuziastë të hapësirës në Universitetin e Moskës, janë në prag të një zbulimi interesant që do të ndryshojë qiellin xixëllues.
Ata tashmë janë duke punuar në projektin e shumëpërfolur “Majak”, që ka për qëllim nisjen e të ashtuquajturit “yll artificial”.
Bëhet fjalë për një satelit – reflektor në formën e një katërkëndëshi, që do të shtrihet në 16 metra katrorë.
Ekipi i “Majak” ka mbledhur rreth 23.000 dollarë, kurse lansimi i “yllit më të ndritshëm” planifikohet të bëhet kah mesi i këtij viti, së bashku me raketën Soyuz-2.

Related

Video 7809856046514500042

Arkivi

Kontakt

Name

Email *

Message *

STUDJESA PETROL

item