Rusët i kthejnë muzikën Palmiras (VIDEO)

Ushtria ruse pasi e ka çliruar nga bandat e ISIS-it, i ka kthyer dhe muzikën dhe qetësinë qytetit antik të Palmiras në Siri. Ka qenë o...


Ushtria ruse pasi e ka çliruar nga bandat e ISIS-it, i ka kthyer dhe muzikën dhe qetësinë qytetit antik të Palmiras në Siri. Ka qenë orkestra sinfonike e teatrit “Marinski” të Shën Pietërburgut e cila ka nisur këtë pasdite një koncert sinfonik spektakolar në ankifeatrin e lashtë romak të qytetit, të shpallur pasuri të trashëgimnisë botërore.
Në fund të muajit mars, ushtria republikane siriane e mbështetur edhe nga aushtria dhe aviacioni rus, e rimorën qytetin antik të Palmiras duke asgjesuar grupet e guerriljes së ISIS-it, të cilët kishin rrenuar duke shkatëruar me eksploziv një pjesë të mirë të këtij qyteti muzeal.
Koncerti i cili po mbahet në atë që njihet si “Perla e shkretëtirës”, i titulluar “Lutje për Palmiran”, dirigjohet nga i famshmi mjeshtri Valeri Gherghiev.

Related

Botë 4745593502752265476

Arkivi

Kontakt

Name

Email *

Message *

STUDJESA PETROL

item