Kontrolli i armëve, përplasje e egër mes Clinton dhe Trump

Hillary Clinton ka premtuar gjatë së shtunës se “nuk do të kënaqë kurrë lobin pro armëve”, teksa sulmoi kandidatin republikan për Pres...


Hillary Clinton ka premtuar gjatë së shtunës se “nuk do të kënaqë kurrë lobin pro armëve”, teksa sulmoi kandidatin republikan për Presidencialet e nëntorit duke e quajtur të rrezikshëm dhe të pashpresë, e kurrë në të njëjtën linjë me opinionin publik amerikan mbi kontrollin e armëve.
“Mjaft më”, tha Clinton një ditë pasi i nominuari “de facto” i republikanëve për president e akuzoi atë se synonte të shfuqizonte amendamentin e dytë të Kushtetutës amerikane.
Përpara se Trumpi t’i adresohej Shoqatës Kombëtare të Armëve ditën e premte, kreu i kësaj shoqate tha para anëtarëve se “do t’i jepnin puthjen e lamtumirës armëve që zotërojnë”, nëse do të zgjidhej Hillary Clinton presidente e Shteteve të Bashkuara.
“Ndryshe nga Donald Trump, unë nuk do të kënaq kurrë lobin pro armëve, si dhe nuk do të jem kurrë e heshtur e pa fjalë, sepse ne nuk mund të intimidohemi prej tyre”, tha Clinton në një shfaqje kushtuar masave antidhunë dhe kontrollit të armëve të titulluar “Trayvon Martin”, siç e kishte emrin edhe adoleshenti i paarmatosur nga Florida që u qëllua për vdekje nga një oficer në vitin 2012.
“E dimë që lobi i armëve është i fuqishëm. Besoj gjithashtu se është lobi më i fuqishëm në Uashington”, tha Clinton. “Dimë edhe që disa kandidatë do të thonë e do të bëjnë çdo gjë të mundshme që t’i lumturojë ata”.
E ndërsa Trumpi ka bërë kthesën nga një mbështetës i një kontrolli disi më të shtuar të armëve, drejt atij që këmbënguli të premten se nuk do të lejonte kurrsesi “heqjen” e amendamentit të dytë, Clintoni ka bërë një tjetër kthesë në kah të kundërt, që prej fushatës së saj të pasuksesshme të vitit 2008 kundër ish-senatorit të atëhershëm Barack Obama. Në atë kohë, Hillary fliste shpesh për rëndësinë e ekzistencës së armëve në disa zona të vendit, si dhe tërhoqi mbështetjen që i kishte dhënë më herët licencimit kombëtar dhe regjistrimit të tyre.
Ndërsa këtë vit, Clintoni duket se po e kthen “kontrollin ndaj armëve” në qendër të fushatës së saj presidenciale, duke u angazhuar se do të vepronte së bashku me Kongresin, por edhe e vetme nëse do të nevojitej, për të instaluar ato që ajo quan “kufizime të mirëkuptuara dhe të mbështetura nga të gjithë” mbi blerjen e armëve, që gëzojnë edhe mbështetjen e shumicës së amerikanëve. Ajo premtoi gjithashtu se do të rishikonte legjislacionin për t’i dhënë fund imunitetit ndaj padive për prodhuesit e armëve.
Ajo këmbëngul se nuk ka asnjë draft për amendamentin e dytë, dhe hulumtuesit e fakteve kanë diskredituar vlerësimin e Trumpit, kur tha se ajo synon ta shfuqizojë atë. Kontrollet e limituara të armëve shihen nga shumica e demokratëve si çështja fitimtare në zgjedhjet e vjeshtës, duke tërhequr kryesisht mbështetjen e grave. Kjo çështje mund të shfrytëzohet gjithashtu për t’i pasqyruar Trumpin dhe kandidatët republikanë për Kongresin si ekstremistë.
“Jemi mjaftueshëm të zgjuar dhe të fortë si komb, për të përcaktuar sesi të mbrojmë të drejtat e armëmbajtësve të përgjegjshëm, ndërkohë që përpiqemi t’i mbajëm armët larg duarve të abuzuesve brenda kufijve tanë, kriminelëve të ndryshëm të dhunshëm, gangsterëve, apo të sëmurëve mendorë në gjendje të rënduar”, tha Clinton gjatë së shtunës. “E di që mund ta bëjmë këtë, pavarësisht të gjithë zhurmës politike, pasi aktualisht ne jemi të bashkuar mbi këtë çështje”.
Për të fituar duartrokitjet e të pranishmëve, ajo nënqeshi angazhimin e Trumpit në konventën e Shoqatës Kombëtare të Armëve për t’i dhënë fund zonave të lira për armë nëpër shkolla, si dhe që do të zhbënte veprimet ekzekutive që zgjeruan kërkesat për kontrollet e formimit kulturor të individëve përpara blerjes së një arme. Ajo u angazhua se, si presidente do të zgjeronte këto kontrolle të formimit kulturor, tashmë edhe ndaj shitjeve në masë apo të pakufizuara të armëve “online”, apo nëpër shfaqjet e ndryshme kushtuar armëve, raporton TCH.
“Donald Trump tha se, që në orën e parë si President i Amerikës do të përmbyste veprimin ekzekutiv të Presidentit Obama që përforcon kontrollet mbi formimin kulturor”, tha Clinton. “Ky nuk është njeri i zakonshëm, por dikush që garon për t’u bërë President i SHBA-ve, një vendi që përballet me një epidemi të dhunës prej armëve, teksa flet sërish për më shumë armë në shkollat tona”, u shpreh kandidatja demokrate.

Related

Top Lajm 7934954793738068638

Arkivi

Kontakt

Name

Email *

Message *

STUDJESA PETROL

item