Flet vajza që denoncoi Shukri Xhelilin: Pse e filmova edhe në hotel

Anisa është vetëm 20 vjeçe. Ka mbaruar gjimnazin në Peshkopi dhe prej 3 muajsh është me detyrë magaziniere në Qendrën Kulturore të qyt...


Anisa është vetëm 20 vjeçe. Ka mbaruar gjimnazin në Peshkopi dhe prej 3 muajsh është me detyrë magaziniere në Qendrën Kulturore të qytetit. Vendin e punës ia ka dhënë vetë ish-kreu i Bashkisë, Shukri Xhelili, tashmë i arrestuar për abuzim seksual ndaj saj.
Në një intervistë për gazetën “Panorama”, Anisa A. rrëfen historinë që tronditi vendin pak ditë më parë dhe që atë vetë sot e pengon që të shkojë edhe në punë.
Ishte pikërisht përfitimi i këtij vendi pune, “monedha” që Shukri Xhelili përdori në këmbim të kërkesës së vazhdueshme për favore seksuale ndaj Anisës. Ajo thotë se, e ndodhur në këtë situatë, vendosi ta demaskojë.
“Qenke shumë vajzë e bukur dhe e zgjuar. Kush nuk do të të fuste ty në punë…?”. Me këtë mesazh në Facebook nga Xhelili, ka nisur historia e ngacmimeve seksuale, që Anisa është detyruar t’i përballojë, deri kur e filmoi me zë e figurë në tri vende. Në zyrë, makinë dhe në hotel.

Çfarë shkolle keni mbaruar?
Kam mbaruar gjimnazin në Peshkopi.
Tani kërkonit punë?
Po, vendosa të kërkoj një punë në Bashki.
Si e kërkuat këtë punë?
Që në momentin e parë, mendova t’i shkruaja në Facebook Shukri Xhelilit. Kjo sepse nuk mund t’i shkoja direkt në zyrë, pa lënë më parë një takim me të. Ai ishte kryetar Bashkie dhe normal që nuk do të më priste.
I shkruat në Facebook. Ju ktheu përgjigje?
Po, më ktheu. Më la takim te zyra.
Përgjigjja ishte zyrtare, formale, apo që aty pati ndonjë ngacmim nga ana e tij?
Jo, jo. Ishte një përgjigje zyrtare.
Në çfarë periudhe ka ndodhur kjo? Kur i keni shkruar për herë të parë?
Në muajin shkurt të këtij viti.
Më pas e takuat te zyra. Çfarë ndodhi?
Po, e takova te zyra. I thashë çfarë problemi kisha, pra që kërkoja punë. Më tha që do të më njoftonte vetë. Ose në Facebook, ose në telefon.
Kur ishte komunikimi i radhës me të?
Kaluan 2-3 ditë dhe i shkrova prapë unë. I thashë se çfarë po vendoste për atë që më tha. “Hajde takohemi te zyra. Flasim te zyra”, më tha.
Shkuat?
Po, shkova dhe në ato momente…
Çfarë bëri?
Ngrihet, më takon, më buzëqesh… Pastaj më thotë: “Do rregullojmë gjithçka”.
Ju ngacmoi në këtë takim?
Jo.
Po më pas?
Pastaj vazhdoi në Facebook.
Vetëm në Facebook, jo në telefon?
Edhe në telefon, por më shumë në Facebook.
Çfarë ju thoshte në këto biseda?
Më garantoi që do të ma gjente punën.
Ju tha se çfarë pune do t’ju gjente?
Jo nuk më tha, por më tha që do të më gjente punë.
Ngacmimet kur filluan?
Pasi më tha që do ma gjente punën, filloi të më ngacmonte në Facebook. Më thoshte fjalë të ndryshme.
Çfarë fjalësh ju thoshte?
Më tha: “Qenke shumë vajzë e bukur dhe e zgjuar. Kush nuk do të të fuste ty në punë…?”. Më pas, pasi më kërkonte vazhdimisht takime dhe unë i thosha që nuk e takoja, më tha: “Unë do ta gjej punën dhe atëherë do të takohemi”.
Sa zgjati koha që ai vazhdoi t’ju ngacmojë?
Pothuajse 2-3 javë ka zgjatur.
Ju a kishit dëgjuar gjatë kësaj kohe që ai kishte ngacmuar në këtë formë edhe vajza të tjera para jush dhe i kishte futur në punë në këtë lloj forme?
Po, kisha dëgjuar. Pasi e pashë që ai nuk do ma jepte punën nëse nuk i bëja atë që tashmë quhet “favor seksual”, vendosa të bëj këtë që bëra.
Si e regjistruat?
Pasi shkova te zyra e tij, sepse më kishte thënë që të shkoja, duke më thënë: “Do emërohesh sot”. Ishte ditë e hënë, e bëra regjistrimin. Atë ditë që do të firmosja kontratën, e filmova me kamerë.
Në atë moment vendose ta filmoje?
Jo, e kisha menduar më përpara.
Me këtë celular që keni tani e filmuat?
Jo, me një tjetër. Pasi e filmova, vendosa ta denoncoj me video tek “Ora News”.
Pse pikërisht aty?
Po sepse atë televizion kisha hapur në atë moment që më erdhi ideja për ta denoncuar. Pashë që aty dilte vazhdimisht një numër telefoni, për të denoncuar raste të tilla dhe tek ai numër mora në telefon dhe m’u përgjigjën me gjithçka.
Momenti ku shfaqeni në makinë me të, keni qenë në Tiranë. Ishte po atë ditë që e filmuat në zyrë?
Jo, jo, ka qenë moment tjetër në Tiranë. Në Tiranë kemi qenë pas 2-3 ditësh nga takimi në zyrë.
Ju kishit dy video që e kishit filmuar Shukri Xhelilin duke ju kërkuar favore seksuale. Në zyrë dhe në makinë. Përse vendosët që ta filmonit edhe në hotel? Pse donit të shfaqej në televizion edhe ai moment?
Duhej të shfaqej që ta kuptonin të gjithë qëllimin e tij. Pra që ai qëllimin e tij donte ta çonte deri në fund. Dhe që nuk i kishte vetëm fjalë ato që bënte.

Related

Shqipëria 1973300151763842743

Arkivi

Kontakt

Name

Email *

Message *

STUDJESA PETROL

item