4 këshilla se si ta ndaloni gërhitjen gjatë gjumit

Gërhitja është sikleti më e keq jo vetëm për ju por edhe për personin me të cilin flini. Këshillat e mëposhtme tregojnë disa mënyra pë...


Gërhitja është sikleti më e keq jo vetëm për ju por edhe për personin me të cilin flini. Këshillat e mëposhtme tregojnë disa mënyra për ta ndaluar ose për ta zvogëluar atë.
Ndryshoni pozicionin e fjetjes
Fjetja me kurriz është pozicioni më i keq për dikë që gërhet. Flini në njërën anë sepse do ushtroni më pak presion në fyt dhe në gjuhë, duke ulur zhurmën e gërhitjes.
Përdorni një pajisje që rrit lagështirën në dhomë gjatë natës
Alergjitë e sezonit janë një ndër arsyet që shkaktojnë gërhitjen, si pasojë e ajrit shumë të thatë. Prandaj ju këshillojmë të përdorni një pajisje që rrit lagështirën gjatë natës.
Mos pini verë para se të flini
Konsumimi i një gotë vere të kuqe para gjumit relakson muskujt e fytit, por shton të gërhiturat.
Bëni një dush përpara se të flini
Duke qenë se gërhitja shkaktohet nga bllokimi i kanaleve të frymëmarrjes, një dush përpara se të flini është zgjidhja më e thjeshtë për të bërë një gjumë të rehatshëm.

Related

Shëndet & estetikë 8525315900278148959

Arkivi

Kontakt

Name

Email *

Message *

STUDJESA PETROL

item