100 këshilla të arta për shëndetin që të gjithë duhet t’i dinë

Një guidë e veçantë për shëndetin e gjithsecilit në një speciale të “Tirana Observer”, me këshilla dhe “strategji” tepër të thjeshta p...


Një guidë e veçantë për shëndetin e gjithsecilit në një speciale të “Tirana Observer”, me këshilla dhe “strategji” tepër të thjeshta për të jetuar sa më gjatë.
1- Patatja e ëmbël parandalon kancerin falë përmbajtjes së lartë të vitaminës A.
2- Të hani darkë vonë rrit incidencën për kancer në ezofag
3- Mos hani më shumë se 3 vezë në ditë, sidomos nëse jeni diabetik, pasi rrit rrezikun për sëmundje zemre.
4- Frutat duhet të konsumohen para buke, pasi trupi i përthith më mirë vitaminat dhe mineralet.
5- Mos pini çaj gjatë menstruacioneve.
6- Mos hani domate me stomak bosh.
7- Pini një gotë ujë me limon dhe mjaltë menjëherë sa të zgjoheni.
8- Mos hani darkë gjatë 3 orëve para gjumit.
9- Mos hani bukë të thekur shumë (të djegur) pasi mund të shkaktojë kancer.
10- Mos e karikoni telefonin apo pajisje të tjera kur flini.
11- Pini 10 gota ujë në ditë për të parandaluar kancerin në fshikëzën e urinës.
12- Pini më shumë ujë gjatë ditës se gjatë natës.
13- Mos pini më shumë se dy filxhanë kafeje në ditë pasi mund të shkaktojë pagjumësi ose gastrit.
14- Hani më pak ushqime me yndyrë pasi trupi i nevojitet 5-7 orë për të tretur këtë grup ushqimesh dhe do t’ju bëjë të ndiheni i lodhur.
15- Hani më pak pas orës 5 të pasdites.
16- Hani ushqime që ju rrisin humorin, peshk, banane, qitro, spinaq, hudhër, pulë dhe pjeshkë.
17- Të flini më pak se 7 orë gjumë ju ndikon tek funksioni i trurit.
18- Nëse merrni një sy gjumë në drekë ju bën të dukeni më të rinj.
19- Merrni sasinë e duhur të omega 3 me një grusht arra.
20- Merrni sasinë e duhur të vitaminës E duke ngrënë një grusht me fara luledielli.
21- Qëndroni për të paktën 15 minuta në diell çdo ditë për të marrë vitaminën D në mënyrë natyrale.
22- Hani një spec në ditë për të marrë vitaminën C në mënyrë natyrale.
23- Hani 2 kupa me kos çdo ditë për të marrë sasinë ditore të kërkuar për kalcium.
24- Pastroni trupin me shparg dhe perime të tjera me gjethe jeshile.
25- Largoni mendimet negative nga koka, sidomos gjatë ngrënies.
26-  Brokoli lufton kancerin
27-  Karrotat qartësojnë shikimin
28-  Peshku rrit kujtesën
29-  Hudhra “vret” bakteret
30-  Konsumoni gjethet jeshile të spinaqit, sallatës;
për sëmundjet e zemrës dhe diabetit-
31-  Limoni zbut lëkurën
32-  Kërpudhat kontrollojnë presionin e gjakut
33-  Portokalli mbështet sistemin imunitar
34-  Orizi luftojnë gurët në veshka
35-  Luleshtrydhet qetësojnë stresin
36-  Domatet mbrojnë prostatën
37-  Arra përmirëson humorin
38-  Kosi lufton ulçerën dhe na ndihmon në tretjen e ushqimit
39-  Hani mëngjes bollshëm
40-  Konsumoni shpesh supë
41-  Bëni një sallatë frutash të paktën një herë në javë
42-  Mbani një shumëllojshmëri perimesh të gatshme në frigorifer për vaktet e shpejta
43-  Përfshini në pjatën tuaj një perime jeshile të errët dhe një portokall çdo ditë
44-  Sigurohuni që drithërat që konsumoni çdo ditë të përmbajnë gjysmë sasie karbohidratesh (p-  sh orizi)
45-  Konsumoni ushqime që përmbajnë vitaminën D çdo ditë (doza e saj varet nga mosha)
46-  Zëvendësoni kripën me limonin dhe erëzat për t’i dhënë shije më të mirë ushqimeve
47-  Hani një shumëllojshmëri ushqimesh të pasura me fibra çdo ditë, përfshi këtu drithërat, perimet dhe frutat-
48-  Reduktoni në minimum konsumimin e kafeinës
49-  Thjerrëzat janë të pasura me lëndë ushqyese si dhe përbërës tonike të domosdoshme për organizmin-
50-  Vezët, fasulet, bizelet dhe thjerrëzat janë një burim i mirë proteinash dhe
51-  Kur hani jashtë, bëni zgjedhje të shëndetshme
52-  Zëvendësoni miellin e grurit me miellin e bardhë
53-  Hani lëkurat e frutave dhe perimeve
54-  Zëvendësoni ushqimin e skuqur me të pjekur ose në zgarë
55-  Hani pa nxitim-
56-  Blini prodhime bio kur keni mundësi
57-  Planifikoni menu ushqimore të shëndetshme për familjen tuaj
58-  Ushqimet e gatuara në shtëpi janë më të shëndetshme dhe më ekonomike sesa jashtë
59-  Gëzojuni ushqimeve shtëpiake-   Është kënaqësi të sugjerosh receta të ndryshme
60-  Mund të konsumoni majonezën pa masë
61-  Përdorni gjalpin e avokados si një burim yndyrnash të shëndetshme
62-  Hani lakër për krijimin e enzimave që luftojnë kancerin
63-  Konsumoni lule-lakër nëse keni probleme me gjumin
64-  Çokollata e zezë është e pasur me lëndë ushqyese të shëndetshme-   Përveç kësaj shton humorin dhe përmirëson gjendjen shpirtërore
65-  Bërthamat e ndryshme të frutave janë të dobishme për forcën muskulore dhe luftimin e diabetit
66-  Qepa pastron gjakun, dhe është shumë me përfitim për shëndetin, e bën pjesë te perimet më pak të kushtueshme
67-  Ngjyeni bananen në çokollatë për të krijuar një ëmbëlsirë të shëndetshme
68-  Mëlçia mund të zhvillojë shumë enzima të nevojshme nëpërmjet lëngut të freskët të limonit
69-  Tërshëra dhe drithërat janë të pasura me fibra, minerale dhe vitamina
70-  Produktet e ngrira e mbajnë të gjithë vlerën e tyre ushqyese
71-  Ushqimet aziatike (veçanërisht soja) konsiderohet si një ndër ushqimet më të shëndetshme në botë
72-  Algat e detit (që gjenden në tregjet aziatike) i shtojnë ushqimeve shumë kalori-
73-   Soja përmban 9 lloje vitaminash
74-  Spinaqi është një nga vlerat ushqimore që përmirësojnë funksionin e trurit
75-  Vezët ndihmojnë në përmirësimin e përqëndrimit dhe memories
76-  Është portokalli ai që e mban doktorin larg, përvç mollës-
77-  Prisni të paktën 20-30 minuta para se të konsumoni tjetrin-
78-  Eliminoni ujin e gazuar, dhe pini ujë natyral
79-  Përgatitni vakte të shpejta, që janë të shëndetshme
80-  Zgjidhni ushqimet që kanë yndyrna në minimum
81-  Shmangni ushqimet që përmbajnë më shumë se 10 përbërës
82-  Shmangni ushqimet që përmbajnë përbërës artificialë
83-   3-  500 kalori janë të barabarta me 1 kilogram peshë trupore
84-  Shtojini erëza vakteve tuaja ushqimore
85-  Ndajeni vaktin tuaj me një mik
86-  Agjërimi nuk është kurrë i mirë për shëndetin-   Përpiquni ta shmangni atë-
87-  Konsumoni ushqimin tuaj të preferuar- edhe se nuk është I shëndetshëm-
88-  Mos blini në dyqan kur jeni të uritur
89-  Mos vendosni shumë tasa me ushqime të ndryshme në tavolinë
90-  Produktet e drithërave dhe veçanërisht gruri produktet të cilat përmbajnë vitaminën E dhe zgjasin jetën-
91-  Kërkoni restorante me ushqim të shëndetshëm
92-  Fillojeni ngrënien e drekës ose darkës me një sallatë-
93-  Pirja e një gote uji me akull mund të djegë 25 kalori
94-  Mos rrini pa pirë ujë-   Uji eleminon yndyrnat dhe toksinat
95-  Guzhinat më të shëndetshme janë ato indiane, tailandeze, japoneze, kineze, meksikane dhe greke
96-  Blejini ushqimet në stinën e duhur (psh-   Luleshtrydhet në stinën e verës)
97-  Blini ushqime nga fermerët lokalë
98-  Supa me perime është një zgjedhje shumë e shëndetshme
99-  Krijoni vetë ushqimin tuaj në vend që ta fusni nëpër kavanoze
100-  Hani më pak, gëzoni më shumë

Related

Top Lajm 135602070402150428

Arkivi

Kontakt

Name

Email *

Message *

STUDJESA PETROL

item