“Tërmeti” i Panamasë sapo ka nisur…

Stuhia e nisur nga publikimi i dokumenteve për atë që po merr gradualisht formë si tërmeti më i madh fiskal i të gjitha kohërave, sa v...


Stuhia e nisur nga publikimi i dokumenteve për atë që po merr gradualisht formë si tërmeti më i madh fiskal i të gjitha kohërave, sa vjen e përforcohet.
Ashtu siç u paralajmëruar fillimisht nga grupi i gazetarëve investigativë, që po punojnë me zbardhjen e dosjes voluminoze, skandali ka përmasa globale dhe të tilla pritet jenë edhe hetimet.
Reagimi i parë mbërrin nga Islanda. Emri i kryeministrit të këtij vendi del në dosjet e publikuara. Kaq ka mjaftuar që mijëra islandezë të hidhen në protesta duke kërkuar dorëheqjen e tij.
Vetë kryeministri ka kërkuar një votëbesim në Parlament, që në valën e presionit të publikut, vështirë se do ta marrë.
Çfarë po ndodh në vende të tjera?
Shtetet e Bashkuara – Departamenti i Drejtësisë tha se po studion informacionet nga 107 agjenci informative dhe organizata mbi dokumentat e kompanisë “Mossack Fonseca”.
Britania e Madhe – Publikimi i dosjeve udhëhiqet nga The Guardian dhe BBC. Që të dyja kanë raportuar për një bankier britanik, që jeton prej dekadash në Korenë e Veriut. Ai ka hapur një kompani financiare “offshore” sekrete, e cila besohet se është përdorur nga regjimi i Penianit për të shitur armë dhe për të financuar programin bërthamor të vendit komunist. Dhjetra donatorë, deputetë dhe financiarë që mbështetën ardhjen në pushtet të Cameron kanë lidhje me rrjetin e “parajsave fiskale”.
Rusi – Moska mohoi përfshirjen e Vladimir Putin në këto skema, duke i quajtur ato të pabaza dhe të bazuara në “putinofobi”.
Ukrainë – Deputetët e parlamentit po kërkojnë me ngul nisjen e hetimeve për presidentin Petro Poroshenko, emri i të cilit ka dalë në “Dosjen Panama”.
Kompania “Mossack Fonseca” – Nuk komenton raste të veçanta dhe këmbëngul se është një aktore e përgjegjshme e komunitetit financiar dhe sipërmarrës global dhe se nuk ka shkelur asnjë ligj./ TCH

Related

Top Lajm 6857339032329240239

Arkivi

Kontakt

Name

Email *

Message *

STUDJESA PETROL

item