Vijojnë tensionet mes Uashingtonit dhe Moskës

Avionë spiunë amerikanë në territorin rus Pavarësisht se po përpiqen të gjejnë një zgjidhje të përbashkët për çështjen siriane, ende ...

Avionë spiunë amerikanë në territorin rusPavarësisht se po përpiqen të gjejnë një zgjidhje të përbashkët për çështjen siriane, ende ka tensione mes Rusisë dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Këta të fundit mësohet se kanë nisur avionë spiunë në territorin rus. Uashingtoni e cilësoi një kërcënim strategjik Rusinë në programin e këtij viti; Rusia është armiku, shkruhej në “Theater Strategy” të Pentagonit të përpiluar në muajin janar. Avionët e përdorur për të spiunuar në territorin rus janë pa pilotë dhe disa prej tyre mësohet të kenë kaluar disa herë mbi qiellin rus. Rusia ende nuk ka bërë një reagim zyrtar. Presidenti rus Putin u shpreh i çuditur pak kohë më parë se pse Amerika e konsideron Rusinë si një armik potencial. 

Related

Top Lajm 116615472506883358

Arkivi

Kontakt

Name

Email *

Message *

STUDJESA PETROL

item