(VIDEO) PROFIL: “PROKURORJA E HEKURT” QË TMERRON KRIMINELËT

Në Rumani në tre vitet e fundit ekziston një shaka mes politikanë, e cila nuk ju shkakton buzëqeshje, por përkundrazi ju mbjell frikë ...


Në Rumani në tre vitet e fundit ekziston një shaka mes politikanë, e cila nuk ju shkakton buzëqeshje, por përkundrazi ju mbjell frikë deri në ashtë. Gjëja më e fundit që ata dëshirojnë të dëgjojnë është: “Po ju kërkon Laura Kodruta Kovesi. Dëshiron të takohet me ty”.
Kur në një intervistë e pyetën se a ndjen keqardhje për njerëzit që i akuzon? Ajo u përgjigj: Di të jem korrekte në aktivitetet e mia, andaj nuk kam arsye të ndjej keqardhje për ta. Ne nuk gjykojmë në bazë të emocioneve.
Laura Kodruta Kovesi kishte vetëm 33 vjet kur erdhi në funksionin e Prokurorit Publik në Rumani, në vitin 2006. Në dy mandate nga tre vite, në vitin 2013 u ngjit në shkallën më të lartë të gjyqësorit, kur u emërua si Kryeprokurore e Drejtorisë Kombëtare për luftimin e Korrupsionit në Rumani, institucion që u formua që të luftoj korrupsionin në majën e institucioneve shtetërore dhe në qeverinë, kur Rumania përgatitej që t’i bashkëngjitet Bashkimit Evropian.
Që nga ajo kohë ajo ka proceduar akuza për korrupsion kundër politikanëve kryesor të të gjitha partive: kundër ish ministres Elena Udrea, kryetarit të Bukureshtit Sorin Opresku, vëllait të ish kryetarit Trajan Basesku, i cili u arrestua kur Basesku ende ishte shef i shtet, ndërsa vitin e kaluar në shtator ka nisur procedurë kundër kryeministrit Viktor Ponta i cili më pas dha dorëheqje.
Drejtoria Kombëtare për luftimin e Korrupsionit në krye me Kovesi për dy vite jo të plota ka hapur rreth 6000 mijë lëndë, ndërsa kundër 1200 personave kanë ngritur akt-akuza për korrupsion.
Në vitin 2015 kanë nisur procese gjyqësore kundër ish kryeministrit Ponta, pesë ministra, pesë senatorë, kryetar komunash, gjykatës, policë, drejtorë. Vitin e kaluar prokuroria speciale ka urdhëruar konfiskimin e 494 milion eurove, aq sa është dëmtuar shteti.
Drejtoria Kombëtare për luftimin e Korrupsionit ka rreth 500 të punësuar, prej tyre 140 prokurorë, 190 policë dhe 50 ekspertë.
Ajo është kritikuar se luan lojëra politike, ndërsa kundërpërgjigja e saj është se Drejtoria Kombëtare për luftimin e Korrupsionit përndjek gjithë funksionarët për të cilët ekziston dyshimi për korrupsion. Në vitet e fundit, thotë ajo, janë hapur hetime për politikanë nga të gjitha partitë, qofshin ato të pozitës apo opozitës.
Enis Murtezi /SHENJA/


Profil: "Prokurorja e Hekurt" Rumune qe tmerron... by tvshenjaofficial


Bruksel, 22.03.2016, 09:06
Posted by Tetova News on Tuesday, March 22, 2016


"Ju nuk do ta keni urrejtjen tonë" - njerëzit reagojnë në rrugët e Brukselit
Posted by Tetova News on Tuesday, March 22, 2016


Ushtria dhe policia në çdo rrugicë të Brukselit
Posted by Tetova News on Tuesday, March 22, 2016


Disa sekonda pas shpërthimit në Bruksel
Posted by Tetova News on Tuesday, March 22, 2016


Katër shpërthime kanë tronditur Brukselin në orët e para të mëngjesit të së martës, dy prej të cilëve të verifikuar në aeroportin Zaventem, ndërsa dy të tjerët në dy stacione metroje në zemër të kryeqytetit belg.Motivet e shpërthimeve nuk dihen ende, ndërkohë që burime zyrtare flasin për të paktën 34 viktima, 14 prej të cilëve kanë humbur jetën në aeroport dhe 20 në stacionet e metrove. Gjithashtu, flitet për rreth 130 të plagosur. Shpërthimet vijnë katër ditë nga kapja në Bruksel të Salah Abdeslam, i dyshuari kryesor i sulmeve të nëntorit në Paris. Nga raportimet e mediave lokale mësohet se, aeroporti është evakuuar, ndërsa fluturimet janë anuluar. Gjithashtu, janë pezulluar të gjitha shërbimet hekurudhore që të çojnë tek kompleksi. Të dhëna të tjera flasin se një nga shpërthimet ka ndodhur pranë check-in-it të American Airlines, por sërish ato janë të pakonfirmuara.Ndërkohë, një shpërthim tjetër është verifikuar rreth një orë më vonë në stacionin e metrosë Maalbeek, fare pranë selisë së Komisionit Europian. Re të zeza tymi janë ngritur në rrugë dhe paniku ka përfshirë kalimtarët. Ai është pasuar nga një tjetër shpërthim në stacionin Schumann.Transmetuesi belg RTBF citoi një dëshmitar të thoshte se, në ambientet e aeroportit kishte njerëz të shtrirë në tokë, të plagosur ose pa ndjenja, shumica e të cilëve në zonën e nisjeve, përballë hotel “Sheraton”.Ndërsa një punonjës i aeroportit tha për televizionin holandez VRT: “Po bëja një moment pushim kur papritur dëgjova dhe ndjeva një shpërthim të madh. këtej nga jam shoh shtëllunga tymi të zi të ngrihen nga zona e nisjeve”. “Dritaret janë të thyera, njerëzit kanë dalë jashtë nga frika. Gjërat nuk duken mirë”, tregoi dëshmitari.Ndërsa dëshmitarë të tjerë thanë se para shpërthimeve kishin dëgjuar të shtëna dhe thirrje në gjuhën arabe, duke ngritur dyshimet për sulme kamikaze. Të dhëna të mëtejshme sugjerojnë se brenda aeroportit është gjetur edhe një bombë e pashpërthyer.Situata ka futur në kaos kryeqytetin belg, atje ku nodhen institucionet kryesore të Bashkimit Europian. Autoritetet kanë pezulluar qarkullimin e mjeteve publike si trenët, metrotë dhe tramvajet, pa harruar këtu pezullimin e të gjitha fluturimeve nga aeroporti.
Posted by Tetova News on Tuesday, March 22, 2016


Sulmet në Bruksel, NYPD dhe FBI ndjekin nga afër ngjarjetNgjarjet e Brukselit i kanë kaluar kufijtë e Europës. Në Shtetet e Bashkuara, Departamenti i Policisë së Nju Jorkut po monitoron me vëmendje situatën në Belgjikë dhe është në kontakt me homologët e saj europianë dhe FBI-në.Sipas gazetës së NYPD, departamenti ka vënë në punë njësi operative shtesë përgjatë gjithë qytetit, përfshirë këtu Komandën e Reagimit Kundër Terrorizmit, Grupin e Reagimeve Strategjike dhe Grupet Hercules. Skuadrat në fjalë janë vendosur në zonat e populluara të Nju Jorkut dhe në lokalitetet tranzitore përreth qytetit, për të garantuar sigurinë. “Për momentin nuk ka ndonjë të dhënë që të tregojë se sulmet në Bruksel kanë ndonjë lidhje me Nju Jorkun, por ne do të vazhdojmë të ndjekim nga afër situatën në Belgjikë, bashkë me Task Forcën kundër Terrorizmit dhe FBI-në, duke koordinuar forcat”, njofton NYPDNews. Në edicionin e saj online, gazeta vë në dukje se, sulmet në Bruksel vijnë në një kohë kur qeveria federale ka vendosur të shkurtojë me 90 milionë dollarë fondet kundër terrorizmit për Departamentin. “Çdo shkurtim fondesh për Nju Jorkun, që njihet botërisht si shënjestra kryesore e terroristëve në Shtetet e Bashkuara, do të ishte një veprim i papërgjegjshëm”, vlerëson gazeta.
Posted by Tetova News on Tuesday, March 22, 2016


Bruksel sot
Posted by Tetova News on Tuesday, March 22, 2016


Pamje të tjera shumë DRAMATIKE nga sulmet terroriste në Bruksel
Posted by Tetova News on Tuesday, March 22, 2016

Related

Top Lajm 8449449304184859191

Arkivi

Kontakt

Name

Email *

Message *

STUDJESA PETROL

item