Putin kërcënon Korenë e Veriut: Hiqni dorë nga kërcënimet, ndryshe…

Rusia ka paralajmëruar diktatorin e Koresë së Veriut, Kim Jong Un, që të heqë dorë nga kërcënimet. Kim Jong Un prej disa javësh ka k...


Rusia ka paralajmëruar diktatorin e Koresë së Veriut, Kim Jong Un, që të heqë dorë nga kërcënimet.
Kim Jong Un prej disa javësh ka kërcënuar SHBA-në dhe Korenë e Jugut se do t’i sulmojë me bomba bërthamore.
Por Putin i ka dërguar një mesazh të qartë diktatorit.
“Hiqni dorë nga kërcënimet, ndryshe do të përballeni me një sulm ushtarak”, ka qenë mesazhi i Putin për Korenë e Veriut.
SHBA dhe Koreja e Jugut kanë nisur një stërvitje masive në kufi me Veriun për të qenë gati përballë një sulmi të mundshëm.
Por në luftën kundër Koresë së Veriut atyre mund t’u bashkohet edhe Rusia.
“Është tërësisht e papranueshme bërja publike e këtyre deklaratave kërcënuese me sulme bërthamore nga ana e Koresë së Veriut. Nëse ripërsëriten do të nisim të mendojmë për një ndërhyrje ushtarake në Korenë e Veriut”, thuhet në deklaratën e Ministrisë së Jashtme ruse, publikuar nga agjencia e lajmeve NK.

Related

Botë 5699869533649416599

Arkivi

Kontakt

Name

Email *

Message *

STUDJESA PETROL

item