Pamje nga aksioni dhe momenti kur kapet autori i sulmeve terroriste të Parisit (VIDEO)

I shumëkërkuari Salah Absedlam është plagosur dhe arrestuar nga forcat belge gjatë një operacioni të zhvilluar në lagjen Molenbek të ...I shumëkërkuari Salah Absedlam është plagosur dhe arrestuar nga forcat belge gjatë një operacioni të zhvilluar në lagjen Molenbek të Brukselit.
Lajmi është konfirmuar nga Ministri i Drejtësisë belge dhe burime policore.
Si pasojë e shkëmbimit të zjarrit ka mbetur i plagosur edhe një tjetër person përveç Abdeslam.
Sahal është i dyshuari kryesor i sulmeve të Parisit nëntorin e kaluar, ku 130 persona humbën jetën.
Kryeminintri i belgjikës, Charles Michel, është detyruar të largohet menjëherë nga Samiti i emigrantëve BE-Turqi, i cili u finalizua me një marrëveshje që pritet të impelmentohet që prej kësaj të diele.
Me herët shenjat e gishtave dhe gjurmë të tjera të Abdeslam u gjetën gjatë bastijes së një apartamenti në zonën e Molenbeek, të cilat siç duket kanë shërbyer si indicie për arrestimin e tij.
26-vjeçari shtetas francez, i lindur në Bruksel, kishte jetuar në Molenbeek para sulmeve të 13 nëntorit.
Ai besohet të jetë kthyer në Belgjikë menjëherë pas sulmeve, ku vëllai i tij Brahim hodhi veten në erë.
Zyrtarët kanë identifikuar shumicën e personave që besohet se kanë kryer sulmet.
Shumica e tyre vdiqën ose gjatë sulmeve, ose janë vrarë në sulmet e mëvonshme të policisë.
Më herët gjatë kësaj jave, policia belge kreu një bastisje të një apartamenti në periferi të Belgjikës, mbi dyshime për terrorizëm.
Por gjatë operacionit, tre persona u kundërpërgjigjën me armë zjarri.
Si pasojë, disa oficerë të policisë u plagosën, ndërkohë që një prej tre personave që ndodheshin në apartament humbi jetën.
Ai u identifikua më vonë si Mohamed Belkaid.

Related

Video 7984239445963950953

Arkivi

Kontakt

Name

Email *

Message *

STUDJESA PETROL

item