FOTOT/ Një rini e uritur! Pamjet e Kubës komuniste në kërkim të lirisë

Fotografi njujorkez Edu Bayer ka vizituar Kubën pak ditë para vizitës historike të presidentit Obama. Bayer ka takuar të rinj kuban...


Fotografi njujorkez Edu Bayer ka vizituar Kubën pak ditë para vizitës historike të presidentit Obama.

Bayer ka takuar të rinj kubanezë dhe ka biseduar me ta rreth ekonomisë së vendit.
“Shumica e njerëzve ende bëjnë punë shteti. Por të ardhurat vijnë kryesisht nga tregu i zi”, tregon një djalosh nga Havana.
Shteti komunist po sheh me sytë nga SHBA tashmë që marrëdhëniet mes dy vendeve janë përmirësuar.
Turizmi shihet si një ndër burimet që mund të ngjallë vendin komunist të izoluar prej dekadash.
“Shteti bën sikur na paguan, dhe ne bëjmë sikur punojmë”, tregon një teknik telefonash publikë.
Sipas fotografit Bayer rinia kubaneze ka një mentalitet properëndimor: duan gjëra të mira dhe duan të vishen bukur, të argëtohen dhe të kenë lirinë e ndjekjes së ëndrrave të tyre: qofshin financiare apo jo.
Ata duan më shumë!
Related

Top Lajm 7767498361042723465

Arkivi

Kontakt

Name

Email *

Message *

STUDJESA PETROL

item