Dy holandezë do të sillnin 61 majmunë në Shqipëri

61 majmunë do të silleshin në Shqipëri nga dy holandezë, që u arrestuan të mërkurën. Mediat e huaja raportojnë se dy holandezët u ndal...

61 majmunë do të silleshin në Shqipëri nga dy holandezë, që u arrestuan të mërkurën. Mediat e huaja raportojnë se dy holandezët u ndaluan në Aeroportin e Kilimanxharos, para se të fluturonin me avion mallrash.
Sipas mediat zbulohet se ata kishin marrë një leje për t’i dërguar kafshët jashtë shtetit në mënyrë korruptive, pasi Ministria e Burimeve Natyrore në Tanzani ka vendosur bllokimin e tregtimit të kafshëve të egra jashtë vendit.
Dy të arrestuarit u identifikuan si vëllezërit Artem Alik Vardanyan, 52 vjeç dhe Eduard Alik Vardanyan, 44 vjeç, të cilët punojnë si menaxherë hotelesh.
Synimi i të arrestuarve ishte që blinin 300 majmunë, por kanë blerë 61 të tillë në gjashtë muaj e fundit nga banorët e zonën, që kanë leje për t’i kapur. Kafshët do të transportoheshin me një avion mallrash nga Afrika e Jugut, por zyrtarët e aeroportit u thanë holandezëve se nuk kishin kafshë për të eksportuar.


Related

Kronika 8687434216070704021

Arkivi

Kontakt

Name

Email *

Message *

STUDJESA PETROL

item