Diaspor(dh)a!

Nga Bledi Mane-Public Enemy fb.com/bledi.mane instagram.com/bledimane 1./ -Jam Bujari, Jari shkurt. Kam 15 vjet qe jetoj ne Su...

Nga Bledi Mane-Public Enemy

fb.com/bledi.mane
instagram.com/bledimane
1./
-Jam Bujari, Jari shkurt. Kam 15 vjet qe jetoj ne Suedi.
-Gjuhen suedeze e ke mesuar?
-Ca e dua gjuhen e ketyre. Si gjuhe drogaxhinjsh duket.
-Cfare pune ben ti Jaro?
-Gruaja punon te nje restorant qe lan pjatat. Une marr asistencen por ca e do? Mezi me japin 2 mije kruna ne muaj. Jane plera keta. Kurnace te medhenj.
-Kush jane miqte e tu me te mire?
-Tahriri nga Algjeria, Mazllemi nga Turqia dhe Behxheti nga Tetova e Maqedonise.
-Si e kalon kohen e lire?
-Shkojme te ajo kafja qe ka nje libanez, ndonje xhuma vete dhe te nje xhami e vogel afer lagjes ku jetoj ose shikoj dhe ate cfaqen e estrades Al Pazari me satelit se te dhjet ai Agron Llakaj…
2./
Quhem Bedri dhe kam ardhur ketu ne Gjermani qysh ne vitin 2001. Nuk eshte vend shume i mire se na e kane pergjysmuar asistencen dhe nuk ka diell shume. Ben ftohte edhe ne korrik.
-E flet mire gjuhen gjermane?
-E cme duhet mua gjuha e ketyre sikur do behem deputet une. Pastaj une nuk rri me gjermanet. Kam ca shoke turq qe jane tamam. Se ne turqit i kemi si vellezer. Keta gjermanet jane te ftohte dhe duken si budallenj. Keta te cajne trapin se bejne si te ndershem. Per gjene me te vogel vetem dokumenta dhe shkresa kerkojne. Sikur na i japin ato eurot e asistentes nga xhepi.
-Si argetohesh me familjen?
-Eshte nje restorant kosovar qe fton kengetare nje here ne muaj. Kam fiksim ate Gjyste Vulajn se ta heq petullen ajo.
3./
-Une quhem Shkelqim, Cimi me therrasin ne shtepi ose Xhimi me thone keta anglezet.
-Ke vite qe jeton ketu ne Londer?
-Ne ’98 erdha me maune nga Franca. Pastaj morra nusen ketu.
-Anglishten besoj e flet dhe e shkruan mire?
-Jo more ca e dua une kete gjuhe pederastesh. Po te duan te mesojne shqipen keta. Atje te zyrat e emigracionit kane perkthyesit keta qe u japin leke. Pse ta mesoj une anglishten e ketyre sikur me paguajne mua keta?
-Ke shume miq angleze?
-Yt ci dua keta une. Ka lezet rri me Hamidin nga Iraku cun i vuajtur por eshte flori. Kam hyrje-dalje edhe me Mahmudin nga Irani dhe me nje italian nga Bari qe di pak shqip.
-Po femijet cfare planesh kane kur te rriten?
-Femijeve ua kam mesuar shqipen dhe dua mos i coj ne nje shkolle pa leke ne Stamboll. C’ti le ketu te me behen si ajo kurva e Kosoves Rita Ora qe nxjerr cicat vend e pa vend.
-Nuk te pelqen muzika e Rita Ores?
-Muzike me droge. Ka lezet kur degjoj ne kompjutrin e cunit Bleona Qeretin, Sinan Hoxhen, Ratin, Rozana Radin… Te ngjethet mishi kur degjon kenget e tyre. Muzike qe ta kerkon shpirti. I degjoj dhe i them gruas me nxirr cik raki nga ajo e Skraparit dhe pak xaxiq grek. Pi raki per qejf e me mbushen syte me lote se me kujtohet kur isha ne Shqiperi dhe kishte lezet. Leku sheshit. Me sjell cuni flamurin dhe e puth me mall. Apo keta anglezet jane si serbet. Keta duan dinamitin se nuk e leshojne lekun kollaj. Ben mire ISIS-i qe do ti vrase keta.

Related

Opinione 3153226575395443213

Arkivi

Kontakt

Name

Email *

Message *

STUDJESA PETROL

item