Analiza në DW: "Ne i kemi nënvlerësuar islamistët"

Për të luftuar me efikasitet Xhihahdizmin duhet forcuar në masë bashkëpunimi europian. Europa duhet t'i mbështesë vendet në hapësi...


Për të luftuar me efikasitet Xhihahdizmin duhet forcuar në masë bashkëpunimi europian. Europa duhet t'i mbështesë vendet në hapësirën jugore të Mesdheut, mendon Asiem El Difraoui..
DW: Çfarë sinjali jepet nga sulmet në Belgjikë?
Asiem El Difraoui: Në fokus është Belgjika. E natyrisht synohet të goditet Brukseli, kryeqyteti i Europës e kësisoj të preken të gjithë europianët. Ajo që të habit, është neglizhenca e policisë belge dhe në bashkëpunimin në nivel europian. Njerëzit pas arrestimit të Abdeslam para katër ditësh dhanë shumë lëvdata, ndonëse atje u gjetën ndezës bombash e në radarin e shërbimeve të sigurisë u shfaqën edhe njerëz të tjerë, për të cilët askush nuk dinte asgjë deri në atë çast. E megjithatë policia p.sh. ndryshe nga situata pas sulmeve në Paris në nëntor, ku përjetuam një përmirësim të menjëhershëm të masave të sigurisë, kësaj here nuk e vendosi gjendjen e alarmit në shkallën e sipërme.
A është nënvleftësuar forca goditëse dhe niveli i organizimit të ekstremistëve apo Xhihadistëve?
Natyrisht, është nënvleftësuar prej të gjithëve. Ndonëse ishte befasi, që ishin kaq shumë njerëz që kishin të bënin me këtë. E pas këtij arrestimi duhet të ishte marrë me mend, që do të kishte celula të tjera - pikërisht sepse francezët kanë qenë të involvuar në këtë dhe ditët e fundit ka pasur aksione të dështuara.
Kuptohet, që askush nuk do tani t'i kritikojë hapur belgët. Por ky ishte një neglizhim prej tridhjetë vjetësh. Vetëm sa për ta kujtuar: edhe përgatitja e sulmeve të 11 shtatorit është komanduar nga Molenbeek. Asokohe një ekip i rremë xhirimi hodhi në erë udhëheqësin afgan të aleancës veriore.
Çfarë duhet bërë tani?
Në radhë të parë duhet të forcohet bashkëpunimi europian, e kjo në mënyrë masive. Europa duhet të mendojë, se si të arrihet një bashkëpunim i vërtetë masiv dhe i dobishëm, jo vetëm për të luftuar terrorin, por në radhë të parë për ta parandaluar atë dhe radikalizimin.
Por prej vitesh Europoli/Interpoli bashkëpunojnë lidhur me këtë çështje - ku qendron problemi?
Me sa duket ende nuk ekziston vullneti i mjaftueshëm politik, për të hequr dorë nga sovraniteti nacional, ligjet sovrane. Kjo nuk mund të shpjegohet ndryshe.
A mos vallë ende nuk janë kuptuar strukturat e organizimit të tyre dhe mentaliteti i tyre?
Ato kuptohen gjithnjë e më mirë, por nuk zhvillohet një debat publik lidhur me këtë. Belgjika nuk ka një politikë parandaluese. Koordinatori European i Anti-Terrorizmit Gilles de Kerchove para një viti tha, se duhet të rikuperohen shumë gjëra. Por këtë tani më në fund ai edhe duhet ta bëjë! Në këtë drejtim duhet të ndihmojnë edhe gjermanët.
Çfarë do të thotë kjo për Gjermaninë, a ka arsye për t'u shqetësuar më shumë?
Situata e rrezikut është relativisht e lartë. Dihej që të tilla gjëra do të ndodhnin. E këto do të vazhdojnë të ndodhin. Por ato do të pakësohen, nëse ne të gjithë qendrojmë në një linjë dhe bashkëpunojmë. Në asnjë mënyrë nuk duhet të kthehemi në nivele të shtetit nacional dhe në asnjë mënyrë nuk duhet të biem në panik!
Në ç'kontekst ka të bëjë kjo me IS?
Ne kemi Xhihadizmin dhe ky është nënvleftësuar prej tridhjetë vjetësh. Ne tani merremi me IS, që unë e cilësoj si DAESH. Por nuk është vetëm DAESH. Ka edhe shumë grupime të tjera. Kjo është një ideologji e prapambetur dhe mjaft e përhapur, dhe ne nuk e luftojmë atë bashkarisht. Por pikërisht në hapësirën jugore të Mesdheut tek fqinjët tanë ajo ka shumë rrënjë social-ekonomike. Ne si europianë nuk i kundërvihemi me një politikë të përbashkët në rrënjë Xhihadizmit. Ne na duhet një politikë solidare me vendet në hapësirën jugore të Mesdheut, ku Xhihadizmi ende vazhdon të ketë shumë viktima. Atje ne nuk bëjmë asgjë. Kjo është një dëshmi e dështimit europian!
Pra më shumë bashkëpunim me fqinjët europianë dhe bashkëpunim në politikën e sigurisë në Europë? A mjafton kjo?
Në radhë të parë ne na duhet një plan Marshall për Mesdheun jugor, ku krijohet terreni pjellor për Xhihadizmin.
A do të shënojnë këto atentate një kthesë në debatin për refugjatët?
Ekstremistët duan në radhë të parë të polarizojnë. Ne nuk duhet të biem në polarizim. Nisur nga ajo që xhihadistët na njohin ne më mirë, se sa ne i njohim ata, ata përpiqen vazhdimisht ta përçajnë shoqërinë tonë. Ata përpiqen të nxisin frikën. Pikërisht në këtë kurth nuk duhet të biem ne!
Asiem el Difaouri është politolog gjermano-egjiptian i specializuar në fushën e Xhihadizmit dhe propagandës xhihadiste në internet.


Edhe disa pamje të tjera dramatike nga zhvillimet e sotme në Brukselpas sulmeve terroriste
Posted by Tetova News on Tuesday, March 22, 2016Bruksel, 22.03.2016, 09:06
Posted by Tetova News on Tuesday, March 22, 2016


"Ju nuk do ta keni urrejtjen tonë" - njerëzit reagojnë në rrugët e Brukselit
Posted by Tetova News on Tuesday, March 22, 2016


Ushtria dhe policia në çdo rrugicë të Brukselit
Posted by Tetova News on Tuesday, March 22, 2016


Disa sekonda pas shpërthimit në Bruksel
Posted by Tetova News on Tuesday, March 22, 2016


Katër shpërthime kanë tronditur Brukselin në orët e para të mëngjesit të së martës, dy prej të cilëve të verifikuar në aeroportin Zaventem, ndërsa dy të tjerët në dy stacione metroje në zemër të kryeqytetit belg.Motivet e shpërthimeve nuk dihen ende, ndërkohë që burime zyrtare flasin për të paktën 34 viktima, 14 prej të cilëve kanë humbur jetën në aeroport dhe 20 në stacionet e metrove. Gjithashtu, flitet për rreth 130 të plagosur. Shpërthimet vijnë katër ditë nga kapja në Bruksel të Salah Abdeslam, i dyshuari kryesor i sulmeve të nëntorit në Paris. Nga raportimet e mediave lokale mësohet se, aeroporti është evakuuar, ndërsa fluturimet janë anuluar. Gjithashtu, janë pezulluar të gjitha shërbimet hekurudhore që të çojnë tek kompleksi. Të dhëna të tjera flasin se një nga shpërthimet ka ndodhur pranë check-in-it të American Airlines, por sërish ato janë të pakonfirmuara.Ndërkohë, një shpërthim tjetër është verifikuar rreth një orë më vonë në stacionin e metrosë Maalbeek, fare pranë selisë së Komisionit Europian. Re të zeza tymi janë ngritur në rrugë dhe paniku ka përfshirë kalimtarët. Ai është pasuar nga një tjetër shpërthim në stacionin Schumann.Transmetuesi belg RTBF citoi një dëshmitar të thoshte se, në ambientet e aeroportit kishte njerëz të shtrirë në tokë, të plagosur ose pa ndjenja, shumica e të cilëve në zonën e nisjeve, përballë hotel “Sheraton”.Ndërsa një punonjës i aeroportit tha për televizionin holandez VRT: “Po bëja një moment pushim kur papritur dëgjova dhe ndjeva një shpërthim të madh. këtej nga jam shoh shtëllunga tymi të zi të ngrihen nga zona e nisjeve”. “Dritaret janë të thyera, njerëzit kanë dalë jashtë nga frika. Gjërat nuk duken mirë”, tregoi dëshmitari.Ndërsa dëshmitarë të tjerë thanë se para shpërthimeve kishin dëgjuar të shtëna dhe thirrje në gjuhën arabe, duke ngritur dyshimet për sulme kamikaze. Të dhëna të mëtejshme sugjerojnë se brenda aeroportit është gjetur edhe një bombë e pashpërthyer.Situata ka futur në kaos kryeqytetin belg, atje ku nodhen institucionet kryesore të Bashkimit Europian. Autoritetet kanë pezulluar qarkullimin e mjeteve publike si trenët, metrotë dhe tramvajet, pa harruar këtu pezullimin e të gjitha fluturimeve nga aeroporti.
Posted by Tetova News on Tuesday, March 22, 2016


Sulmet në Bruksel, NYPD dhe FBI ndjekin nga afër ngjarjetNgjarjet e Brukselit i kanë kaluar kufijtë e Europës. Në Shtetet e Bashkuara, Departamenti i Policisë së Nju Jorkut po monitoron me vëmendje situatën në Belgjikë dhe është në kontakt me homologët e saj europianë dhe FBI-në.Sipas gazetës së NYPD, departamenti ka vënë në punë njësi operative shtesë përgjatë gjithë qytetit, përfshirë këtu Komandën e Reagimit Kundër Terrorizmit, Grupin e Reagimeve Strategjike dhe Grupet Hercules. Skuadrat në fjalë janë vendosur në zonat e populluara të Nju Jorkut dhe në lokalitetet tranzitore përreth qytetit, për të garantuar sigurinë. “Për momentin nuk ka ndonjë të dhënë që të tregojë se sulmet në Bruksel kanë ndonjë lidhje me Nju Jorkun, por ne do të vazhdojmë të ndjekim nga afër situatën në Belgjikë, bashkë me Task Forcën kundër Terrorizmit dhe FBI-në, duke koordinuar forcat”, njofton NYPDNews. Në edicionin e saj online, gazeta vë në dukje se, sulmet në Bruksel vijnë në një kohë kur qeveria federale ka vendosur të shkurtojë me 90 milionë dollarë fondet kundër terrorizmit për Departamentin. “Çdo shkurtim fondesh për Nju Jorkun, që njihet botërisht si shënjestra kryesore e terroristëve në Shtetet e Bashkuara, do të ishte një veprim i papërgjegjshëm”, vlerëson gazeta.
Posted by Tetova News on Tuesday, March 22, 2016


Bruksel sot
Posted by Tetova News on Tuesday, March 22, 2016


Pamje të tjera shumë DRAMATIKE nga sulmet terroriste në Bruksel
Posted by Tetova News on Tuesday, March 22, 2016

Related

Top Lajm 707123580895693291

Arkivi

Kontakt

Name

Email *

Message *

STUDJESA PETROL

item