Thuajini lamtumirë erës së keqe të këmbëve me këto mënyra natyrale

Era e keqe e këmbëve mund të vijë si pasojë e çorapeve apo këpucëve të papërshtatshme. Ky është një problem që prek shumicën e njerëzv...


Era e keqe e këmbëve mund të vijë si pasojë e çorapeve apo këpucëve të papërshtatshme. Ky është një problem që prek shumicën e njerëzve, sidomos ata që mbajnë të veshura këpucët gjatë gjithë ditës.
Uthull molle musht: prania e acideve acetike dhe fenolike në uthull e bëjnë atë
një mjet të shkëlqyer antibakterial, e për pasojë heq erën e keqe të këmbëve.
Shtoni gjysmë gote uthull molle në një legen me ujë të vakët dhe mbajini këmbët për 20 minuta në ujë.
Përsëriteni këtë proçedurë 2­3 herë në javë.
Vodka: kjo mund të tingëllojë e çuditshme, por është shumë efektive. Hidhni një filxhan vodka në ujë dhe era e keqe e këmbëve do të zhduket. Mbajini këmbët në ujin me vodka për 20 minuta.
Ujë me kripë: kripa është e mbushur me natrium dhe për pasojë mund të ndihmojë në neutralizimin e erës së keqe të këmbëve. Lajini këmbët çdo natë me ujë me kripë dhe më pas lyejni ato me vaj kokosi. /shendeti.co.al


Related

Shëndet & estetikë 7362598292325939279

Arkivi

Kontakt

Name

Email *

Message *

STUDJESA PETROL

item