Sulm terrorist në Turqi, Në Ankara hidhet në erë mjeti i ushtrisë, 28 të vdekur, 61 plagosen(VIDEO) (FOTO)

Sulm terrorist në Turqi, Në Ankara hidhet në erë mjeti i ushtrisë, 28 të vdekur, 61 plagosen UBDATE: Të paktën 28 persona k...


Sulm terrorist në Turqi, Në Ankara hidhet në erë mjeti i ushtrisë, 28 të vdekur, 61 plagosen

UBDATE: Të paktën 28 persona kanë humbur jetën dhe 61 të tjerë kanë mbetur të plagosur si pasojë e një shpërthimi në Ankara të Turqisë.
Shpërthimi ndodhi pranë një makine ushtarake e cila po kalonte në afërsi të parlamentit dhe zyrat qendrore të ushtrisë turke.
Sipas dëshmitarëve shpërthimi është dëgjuar thuajse në të gjithë kryeqytetin turke, teksa flakët dhe tymi mbuluan të gjithë zonën e rrethuar nga forca policie, zjarrëfikëse dhe autoambulanca.
Sipas autoriteteve lokale, ka qenë një automjet i mbushur me eksploziv që ka shpërthyer në momentin kur një autokolonë ushtarake po kalonte në rrugën afër selisë së parlamentit.
Zëvendëskryeministri, Bekir Bozdag, e quajti “akt terrorist” ngjarjen, kurse kryeministri Ahmet Davutoglu anuloi një udhetim të planifikuar për në Bruksel.
Kohët e fundit numri i sulmeve masive është rritur ndjeshëm sëbashku me shqetësimin se vendi mund të jetë kthyer në shënjestër të grupeve terroriste.
Tetorin e kaluar një marshim paqësor në Ankara përfundoi me 99 të vdekur, teksa 10 të tjerë, prej të cilëve 8 turistë gjermane, humbën jetën në Stamboll në afërsi të xhamisë blu.
Që nga momenti kur u përfshi në konfliktin sirian, Turqia është përballur me kërcënime nga grupe të ndryshme si Shteti Islamik apo nga militantët e Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit.


Tetëmbëdhjetë persona janë vrarë dhe mbi 40 të tjerë janë plagsour nga një shpërthim i dyshuar i makinës bombë në kryeqytetin e Turqisë, Ankara.
Shpërthimi ka ndodhur pranë një zone ku gjenden selitë ushtarake dhe të parlamentit.
Guvernatori i Ankarasë, Mehmet Kiliclar, ka thënë se bomba duket se ka pasur në shënjestër një konvoj autobusësh që bartnin personel ushtarak.
Agjencia shtetërore e lajmeve në Turqi ka thënë se qeveria ka lëshuar një urdhër-ndalesë për media pas shpërthimit.
Nuk është ende e qartë se kush qëndron prapa sulmit.
Rebelët kurdë, grupi militant Shteti Islamik dhe një grup ekstremist majtist kanë kryer në të kaluarën sulme në Turqi.
Tetorin e kaluar, një shpërthim në Ankara ka vrarë mbi 100 veta.
Muajin e kaluar, ndërkaq, një sulmues vetëvrasës ka vrarë 10 veta në Stamboll./rel

Bilanc tragjik nga Ankaraja, 18 të vdekur e 45 të plagosur nga sulmi me bombë në kamionin e ushtrisëNjë bilanc tragjik i viktimave nga shpërthimi i sotëm në kryeqytetin e Turqisë, Ankara. Mësohet se ka shkuar në 18 numri i të vdekurve dhe 45 të plagosur. Mediat kanë raportuar se shpërthimi i fuqishëm është shkaktuar nga një bombë. Zyrtarët flasin për një akt terrorist, ndërsa Guvernatori Mehmet Kılıçlar deklaroi se shpërthimi ishte shkaktuar nga një makinë bombë. Sipas mediave, shpërthimi ka ndodhur në qendër të Ankarasë, në afërsi të Parlamentit, afër një baze ushtarake. Po sipas mediave dyshohet se është bombarduar një kamion i ushtrisë, e ndërsa pritet që numri i viktimave të rritet.
Posted by Tetova News on Wednesday, February 17, 2016


Bilanc tragjik nga Ankaraja, 18 të vdekur e 45 të plagosur nga sulmi me bombë në kamionin e ushtrisëNjë bilanc tragjik i viktimave nga shpërthimi i sotëm në kryeqytetin e Turqisë, Ankara. Mësohet se ka shkuar në 18 numri i të vdekurve dhe 45 të plagosur. Mediat kanë raportuar se shpërthimi i fuqishëm është shkaktuar nga një bombë. Zyrtarët flasin për një akt terrorist, ndërsa Guvernatori Mehmet Kılıçlar deklaroi se shpërthimi ishte shkaktuar nga një makinë bombë. Sipas mediave, shpërthimi ka ndodhur në qendër të Ankarasë, në afërsi të Parlamentit, afër një baze ushtarake. Po sipas mediave dyshohet se është bombarduar një kamion i ushtrisë, e ndërsa pritet që numri i viktimave të rritet.
Posted by Tetova News on Wednesday, February 17, 2016


Bilanc tragjik nga Ankaraja, 18 të vdekur e 45 të plagosur nga sulmi me bombë në kamionin e ushtrisëNjë bilanc tragjik i viktimave nga shpërthimi i sotëm në kryeqytetin e Turqisë, Ankara. Mësohet se ka shkuar në 18 numri i të vdekurve dhe 45 të plagosur. Mediat kanë raportuar se shpërthimi i fuqishëm është shkaktuar nga një bombë. Zyrtarët flasin për një akt terrorist, ndërsa Guvernatori Mehmet Kılıçlar deklaroi se shpërthimi ishte shkaktuar nga një makinë bombë. Sipas mediave, shpërthimi ka ndodhur në qendër të Ankarasë, në afërsi të Parlamentit, afër një baze ushtarake. Po sipas mediave dyshohet se është bombarduar një kamion i ushtrisë, e ndërsa pritet që numri i viktimave të rritet.
Posted by Tetova News on Wednesday, February 17, 2016


Turqi, Në Ankara hidhet në erë mjeti i ushtrisë, 21 të vdekur, 61 plagosen Të paktën 21 persona kanë humbur jetën dhe 61 të tjerë kanë mbetur të plagosur si pasojë e një shpërthimi në Ankara të Turqisë.Shpërthimi ndodhi pranë një makine ushtarake e cila po kalonte në afërsi të parlamentit dhe zyrat qendrore të ushtrisë turke.Sipas dëshmitarëve shpërthimi është dëgjuar thuajse në të gjithë kryeqytetin turke, teksa flakët dhe tymi mbuluan të gjithë zonën e rrethuar nga forca policie, zjarrëfikëse dhe autoambulanca.Sipas autoriteteve lokale, ka qenë një automjet i mbushur me eksploziv që ka shpërthyer në momentin kur një autokolonë ushtarake po kalonte në rrugën afër selisë së parlamentit.Zëvendëskryeministri, Bekir Bozdag, e quajti “akt terrorist” ngjarjen, kurse kryeministri Ahmet Davutoglu anuloi një udhetim të planifikuar për në Bruksel.Kohët e fundit numri i sulmeve masive është rritur ndjeshëm sëbashku me shqetësimin se vendi mund të jetë kthyer në shënjestër të grupeve terroriste.Tetorin e kaluar një marshim paqësor në Ankara përfundoi me 99 të vdekur, teksa 10 të tjerë, prej të cilëve 8 turistë gjermane, humbën jetën në Stamboll në afërsi të xhamisë blu.Që nga momenti kur u përfshi në konfliktin sirian, Turqia është përballur me kërcënime nga grupe të ndryshme si Shteti Islamik apo nga militantët e Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit.
Posted by Tetova News on Wednesday, February 17, 2016

Turqi, Në Ankara hidhet në erë mjeti i ushtrisë, 21 të vdekur, 61 plagosen Të paktën 21 persona kanë humbur jetën dhe...
Posted by Tetova News on Wednesday, February 17, 2016

Related

Video 3072296832555680133

Arkivi

Kontakt

Name

Email *

Message *

STUDJESA PETROL

item