Shqipëria 1914-1918/ Zbulohet koleksioni i rrallë i kartolinave (FOTO)

Në serinë e fotove brilante, të mbledhura nga albanologu Robert Elsie, kjo duket si qershia mbi tortë. Një koleksion me kartoli...Në serinë e fotove brilante, të mbledhura nga albanologu Robert Elsie, kjo duket si qershia mbi tortë. Një koleksion me kartolina nga Shqipëria në vitet 1914-1918, i përgatitur nga shtypshkronja Purger në Gjermani.

“Shtypshkronja gjermane Purger & Co, me seli në Mynih, ishte aktive mes viteve 1899-1920. U bë e njohur për kartolina të hershme me ngjyra të shumë vendeve të Evropës dhe të Mesdheut, përfshirë edhe Shqipërisë. Kartolinat u shtypën me anë të një procesi homolitografik me tri ngjyra dhe ishin të numëruara, gjë që na ndihmon të caktojmë datat e tyre përafërsisht. Ky koleksion prej 42 kartolinash të hershme të Shqipërisë, sigurisht jo i plotë, vjen nga vitet 1914-1918. I jemi mirënjohës mikut të vjetër të Shqipërisë, Zoti Johen Blanken nga Hamburgu për dhënien në dispozicion të këtij koleksioni,” shkruan Elsie. /mapo/

Shqipëria 1914-1918/ Zbulohet koleksioni i rrallë i kartolinave Në serinë e fotove brilante, të mbledhura nga...
Posted by Tetova News on Wednesday, February 10, 2016

Related

Top Lajm 4567192035183957385

Arkivi

Kontakt

Name

Email *

Message *

STUDJESA PETROL

item