Kundër gjithë botës! “Sulltani” tashmë rrezikon izolimin total

Erdogan e ka komentuar si një “bashkëveprim të turpshëm” marrëveshjen e arritur mes Rusisë, SHBA-së dhe OKB-së. Por sipas ekspertëve...


Erdogan e ka komentuar si një “bashkëveprim të turpshëm” marrëveshjen e arritur mes Rusisë, SHBA-së dhe OKB-së.
Por sipas ekspertëve Erdogan po rrezikon shumë.
Ai po rrezikon të jetë i vetëm kundër gjithë botës.
Televizioni kombëtar lebanez “Al Mayadeen” ka bërë një analizë të lëvizjeve të fundit të Erdogan.
Sipas tyre Erdogan po e fut veten në një qorrsokak.
“Situata në Siri, qoftë politike dhe ushtarake, duket shumë larg asaj që Erdogan do të dëshironte”, thotë në analizën e tij Al Mayadeen.
Erdogan bëri një “përshëndetje” formale të marrëveshjes mes SHBA-së dhe Rusisë, por në fakt në mediat turke ai e ka komentuar ndryshe.
Erdogan ka rritur nivelin e kritikave ndaj SHBA javët e fundit duke kompromentuar rolin e tij dhe marrëdhëniet me SHBA-në.
“Edogan ka marrëdhënie të tensionuara me Rusinë, në veri po lufton me kurdët, SHBA dhe NATO nuk po i del më në krah. Turqia nuk ka qenë asnjëherë më shumë se kaq e izoluar në arenën ndërkombëtare”, raporton Al Mayadeen.

Related

Bota 965912815488255631

Arkivi

Kontakt

Name

Email *

Message *

STUDJESA PETROL

item