Kina provokon SHBA-në: Dërgon avionë bombardues në ishujt e kontestuar

Kina vijon të ngrejë tensionet me SHBA-në me anë të lëvizjeve të saj ushtarake. Siç raportohet nga mediat ndërkombëtare ditën e djes...


Kina vijon të ngrejë tensionet me SHBA-në me anë të lëvizjeve të saj ushtarake.
Siç raportohet nga mediat ndërkombëtare ditën e djeshme Kina ka dërguar disa avionë bombardues në ishujt e kontestuar në Detin Kinez.
Lëvizja e Kinës bëhet me qëllimin e ndalimit të stërvitjes së flotës detare amerikane në atë zonë.
“Do të ndalojmë çdo patrullim detar dhe ajror të amerikanëve në këtë zonë”, tha ministri i Jashtëm kinez Ëang Yi.
Më herët SHBA deklaroi se ato ishuj nuk i përkasin Kinës dhe do të vijojnë patrullimet e tyre si zakonisht.
Pentagoni ndërkohë po shqyrton mundësine e vendosjes së artilerisë së lëvizshme “M109A6 Paladin” në territoret e aleatëve rajonalë për të bërë presion ndaj Kinës.


Related

Bota 8981458335952517259

Arkivi

Kontakt

Name

Email *

Message *

STUDJESA PETROL

item