Irani nis riarmatimin: Blen raketa dhe avionë bombardues rusë

Pas heqjes së sanksioneve pak javë më parë Irani ka rinisur armatimin e vendit. Irani ka blerë fillimisht avionë civilë dhe ka nisur...


Pas heqjes së sanksioneve pak javë më parë Irani ka rinisur armatimin e vendit.
Irani ka blerë fillimisht avionë civilë dhe ka nisur blerjen e mjeteve ushtarake nga Rusia.
104 avionë Airbus janë blerë vetëm nga Europa për aviacionin civil.
Ndërkohë po negociohet edhe me Rusinë për të blerë dhjetra avionë ushtarakë dhe raketa.
Ministri i Mbrojtjes iranian Hossein Dehgham ka lajmëruar blerjen e dhjetra avionëve bombardues rusë Su-30.
Ai ka lajmëruar gjtihashtu se do të blihen edhe sisteme kundërajrorë S-300.
Blerjet e këtyre armatimeve ishin programuar që në vitin 2010, por për shkak të sanksioneve të OKB u ngrinë.Related

Top Lajm 6257906897275608498

Arkivi

Kontakt

Name

Email *

Message *

STUDJESA PETROL

item