Erdogan, ankesë Obamës: Armët tuaja po përdoren nga sirianët

Presidenti turk, Recep Tayip Erdogan ka deklaruar se do t’i thotë presidentit amerikan Barack Obama se armë amerikane kanë ndihmuar ku...


Presidenti turk, Recep Tayip Erdogan ka deklaruar se do t’i thotë presidentit amerikan Barack Obama se armë amerikane kanë ndihmuar kurdët e Sirisë.
Erdogan tha se, nuk ka asnjë dyshim se partia kurdo-siriane PYD dhe krahu i saj i armatosur ishin mbrapa sulmit që ndodhi në kryeqytetin turk në orën e pikut dhe u mori jetën 28 personave.
Shtetet e Bashkuara mbështesin PYD-në në luftimet kundër Shtetit Islamik, por megjithatë ato e konsiderojnë partinë kurde në Turqi, PKK, një organizatë terroriste, edhe pse bashkëpunon me krahun e armatosur të simotrës siriane, Ushtria për Mbrojtjen e Popullit.
Erdogan u tha gazetarëve se, “do t’i thotë Obamës përmes telefonit të shqyrtojë se si dhe ku ato armë të ofruara prej jush u përdorën”.


Related

Top Lajm 1804854409342399548

Arkivi

Kontakt

Name

Email *

Message *

STUDJESA PETROL

item