Arratisja me helikopter: E dashura tentoi të nxirrte nga burgu mafiozin grek

“Ajo merr helikopterin dhe shkon për të nxjerrë nga burgu të fejuarin”. Duket si një pjesë filmi, por në të vërtetë është ngjarje real...


“Ajo merr helikopterin dhe shkon për të nxjerrë nga burgu të fejuarin”. Duket si një pjesë filmi, por në të vërtetë është ngjarje reale, por që rezultoi një përpjekje e dështuar.
Të hënën në mbrëmje, Panajota Rupa vendos të lirojë Jorgos Maziotis, një prej terroristëve të njohur në Greqi, anëtar i organizatës “Lufta Revolucionare”,- i dënuar në burgun Korridallos.
Merr me qira një helikopter në një prej hoteleve greke për të shkuar drejt ishullit të Kithnosit. Në fakt nuk ishte ky qëllimi i saj.
Nxjerr armën dhe urdhëron pilotin të ndryshojë kurs drejt Athinës.
Ndërsa piloti u përpoq ta carmatoste ajo qëlloi dy herë, por për fat ai nuk u plagos. Madje ia doli të ulte helikopterin në veri të Atikës, por pa mundur të ndalonte Panajota Rupen që u arratis.
Policia zbuloi brenda helikopterit një paruke dhe gëzhojën e armës, që hetuesit mendojnë se është përdorur nga Jorgo Maziotis në një grabitje banke, në mars të vitit 2014.
Vasilis Paleokostas, një prej grabitësve të njohur në Greqi u arratis dy herë nga burgu, i ndihmuar nga një helikopter.
Me anë të një helikopteri u arratis nga burgu edhe shqiptari Alket Rizai i cili u arrestua pak kohë më pas./Tv Klan/

Related

Kronika 4545213871063354629

Arkivi

Kontakt

Name

Email *

Message *

STUDJESA PETROL

item