Xhakarta, Seri shpërthimesh me bomba e të shtëna trondisin kryeqytetin indonezian, 6 të vdekur

Një seri shpërthimesh me bomba kanë tronditur kryeqytetin indonezian, Xhakarta, që janë shoqëruar me të shtëna me armë zjarri të vazhd...


Një seri shpërthimesh me bomba kanë tronditur kryeqytetin indonezian, Xhakarta, që janë shoqëruar me të shtëna me armë zjarri të vazhdueshme.
Të paktën gjashtë njerëz janë vrarë nga shpërthimet, thotë policiapas sulmeve që përfshinë një qendër tregtare në afërsi të zyrave të OKB-së.
Policia tha se katër sulmuesit e dyshuar kanë vdekur. Mbetet e paqartë se kush fshihej prapa sulmit.
Presidenti Joko Widodo ka bërë thirrje për qetësi, por dënoi “aktin e terrorit”.
“Ne të gjithë jemi të pikëlluar për viktimat e rëna të këtij incidenti, por ne gjithashtu dënojmë aktin që ka shqetësuar sigurinë dhe paqen dhe ka përhapur terror në mesin e popullit tonë,” tha ai.
Zëdhënësi i policisë kombëtare, Anton Charliyan tha për mediat vendore, se policë civilë ishin në mesin e të vdekurve dhe që ndërkohë është bërë asnjë arrestim.
Indonezia është sulmuar nga grupet islamiste militante në të kaluarën dhe ishte në gatishmëri të lartë gjatë periudhës së vitit të ri pas kërcënimeve nga të ashtuquajturit Shteti Islamik (IS).


Seri shpërthimesh kanë ndodhur në Xhakarta të IndonezisëDyshohet për akte terroristeNje seri shperthimesh kane ndodhur ne Xhakarta te Indonezise, si pasoje e te cilave ka dhe viktima. Shperthimet dyshohet se jane pasoje e disa akteve terroriste. Sipas te dhenave te para qe bejne publike media te ndryshme nderkombetare, flitet per te pakten 6 te vrare, 3 punonjes policie dhe 3 civile. Te vrare njoftohet se kane mbetur dhe 4 prej terroristeve qe kryen sulmet. Nderkohe forcat e sigurise pas shpethimeve te shkaktuara nga disa granata kane shkembyer zjarr me persona te armatosur. Sipas disa burimeve jozyrtare, flitet se autoret e sulmit terrorist kane qene rreth 14 persona. Ndersa brenda nje kafeneje “starbucks” dyshohet se 3 kamikaze kane hedhur veten ne ere. Ngjarja ndodhi ne nje zone rezidenciale, ku sic njoftojne mediat ka disa komplekse hotelesh luksoze, ambasada dhe qendra tregtare. Forcat e policise nuk lejojne afrimin e medias ne vendin e ngjarjes, ndaj per momentin informacionet jane ende te pakta. Nderkohe presidenti i Xhakartes ka deklaruar per mediat se ky ka qene nje sulm terrorist.
Posted by Tetova News on Thursday, January 14, 2016


Xhakarta, Seri shpërthimesh me bomba e të shtëna trondisin kryeqytetin indonezian, 6 të vdekur Një seri shpërthimesh me bomba kanë tronditur kryeqytetin indonezian, Xhakarta, që janë shoqëruar me të shtëna me armë zjarri të vazhdueshme.Të paktën gjashtë njerëz janë vrarë nga shpërthimet, thotë policiapas sulmeve që përfshinë një qendër tregtare në afërsi të zyrave të OKB-së.Policia tha se katër sulmuesit e dyshuar kanë vdekur. Mbetet e paqartë se kush fshihej prapa sulmit.Presidenti Joko Widodo ka bërë thirrje për qetësi, por dënoi “aktin e terrorit”.“Ne të gjithë jemi të pikëlluar për viktimat e rëna të këtij incidenti, por ne gjithashtu dënojmë aktin që ka shqetësuar sigurinë dhe paqen dhe ka përhapur terror në mesin e popullit tonë,” tha ai.Zëdhënësi i policisë kombëtare, Anton Charliyan tha për mediat vendore, se policë civilë ishin në mesin e të vdekurve dhe që ndërkohë është bërë asnjë arrestim.Indonezia është sulmuar nga grupet islamiste militante në të kaluarën dhe ishte në gatishmëri të lartë gjatë periudhës së vitit të ri pas kërcënimeve nga të ashtuquajturit Shteti Islamik (IS).
Posted by Tetova News on Thursday, January 14, 2016

Related

Top Lajm 9169603147163742332

Arkivi

Kontakt

Name

Email *

Message *

STUDJESA PETROL

item