Turqi: Investiguan trafikun e armëve, gazetarët rrezikojnë burgim të përjetshëm

Dy gazetarë turq rrezikojnë burgim të përjetshëm, pasi përmes një investivimi zbuluan trafikun e armëve nga ana e Agjensisë turke të I...


Dy gazetarë turq rrezikojnë burgim të përjetshëm, pasi përmes një investivimi zbuluan trafikun e armëve nga ana e Agjensisë turke të Inteligjencës.
Armët ngarkoheshin në kamionët në pronësi të kësaj agjensie dhe i dërgoheshin forcave opozitare që luftonin kundër Assadit në Siri.
Gazetarët, Erdem Gul dhe Can Dundar, u arrestuan në 26 nëntor të vitit të shkuar.
Prokuroria i ka mbyllur hetimet dhe kërkon nga gjykata që ata të dënohen me burgim të përjetshëm.
Padia ndaj tyre është bërë nga agjensia turke e Inteligjencës dhe presidenti Erdogan, por ky rast ka ngjallur kritika të shumta në Turqi dhe nëpër botë, pasi po synohet që përmes proceseve të tilla të mbytet fjala e lirë dhe e drejta e medias për të raportuar.

Related

Botë 5179167647969532188

Arkivi

Kontakt

Name

Email *

Message *

STUDJESA PETROL

item