"The New York Times", Restoranti shqiptar me famë në SHBA, gatuan vetëm ushqime shqiptare

Gjithçka shqiptare, nga grosha e famshme, buka e përgatitur vetë e deri tek byreku me spinaq. Këto janë edhe pjatat e preferuara në re...


Gjithçka shqiptare, nga grosha e famshme, buka e përgatitur vetë e deri tek byreku me spinaq. Këto janë edhe pjatat e preferuara në restorantin “Pravue” në Queens në SHBA, në pronësi të një shqiptari, Sead Duraku, që nga banorët njihet me emrin Sal.
Duraku e inaguroi restorantin e tij korrikun e vitit të shkuar në Queens, një nga qytetet me popullsi më të madhe shqiptare në Amerikë.
Prestigjozja amerikane “The New York Times” i ka dedikuar shqiptarit një artikull të veçantë, pikërisht për groshën që përgatitet sipas traditës shqiptare.
“Në derën e restorantit, Seadi ka vendosur një shqiponjë të zezë dy krenare, me krahët shtrirë në një fushë të kuqe. Një skemë që lidhet me luftën e fisnikëve shqiptarë në Mesjetë, që luftonin për liri nga perandoria otomane”, theksohet në artikull.
Seadi e menaxhon restorantin me vëllain e tij, Rizo. Me origjinë nga Mali i Zi, familja Duraku emigroi në SHBA në vitin 1994, kur dy vëllezërit ishin ende fëmijë.
Gazetari përpiqet në shkrim të shpjegojë mënyrën sesi gatuhet grosha sipas shqiptarëve, një supë e trashë me fasule, që zihet për orë të tëra e që shërbehet në pjata, me mish apo pa mish, sipas preferencave dhe sigurisht me bukë.
Byreku, që sërviret i prerë në formë të ndryshme por sipas traditës shqiptare, është gjithashtu një nga ushqimet e preferuara, mes të cilave byrek me mish, me spinaq dhe qumësht.
Pjata më e preferuar nga shqiptarët në Queens është tasqebabi, me lëng dhe mish, piper të kuq dhe kajmak.
“Pravue” ndahet në dy dhoma të vogla, me tavolina dhe karrige modeste.
Nuk mungojnë ëmbëlsirat shqiptare, mes tyre tollumbat.  “The New York Times” rekomandon lexuesit, që të provojnë së paku një herë groshën e famshme shqiptare.

Related

Diaspora 8075050172063367181

Arkivi

Kontakt

Name

Email *

Message *

STUDJESA PETROL

item