SHBA dhe Turqia drejt mësymjes në Siri, rrezik përplasje më Rusinë!

Zv/presidenti i SHBA-ve Joe Biden ka deklaruar nga Gjeneva se nëse nuk arrihet një marrëveshje politike Amerika dhe Turqia do të nisin...


Zv/presidenti i SHBA-ve Joe Biden ka deklaruar nga Gjeneva se nëse nuk arrihet një marrëveshje politike Amerika dhe Turqia do të nisin një mësymje tokësore për të larguar IS.
“Nuk ka më kohë. Nëse nuk arrihet marrëveshja, do të nisim fushatë tokësore për të larguar IS”, tha Biden.
Por futja e Turqisë në Siri mund të përshkallëzojë një tjetër konflikt.
Rusia e Putin ka kërcënuar Turqinë të mos vërë këmbë në Siri.
Futja e SHBA me Turqinë në Siri do të sillte ndoshta një acarim të mëtejshëm mes dy superfuqive, pasi Putin nuk ka ndërmend të falë Turqinë për rrëzimin e avionit rus në nëntorin e shkuar.

Related

Top Lajm 5498053660733030061

Arkivi

Kontakt

Name

Email *

Message *

STUDJESA PETROL

item