“Rreziku i luftës bërthamore, më i madh se gjatë Luftës së Ftohtë!

Kim Jong-un dyshohet se së fundmi ka urdhëruar Ushtrinë e Koresë Veriore të testojë bombën me hidrogjen, që cilësohet të jetë si arma ...


Kim Jong-un dyshohet se së fundmi ka urdhëruar Ushtrinë e Koresë Veriore të testojë bombën me hidrogjen, që cilësohet të jetë si arma më e fuqishme në botë.
Në hijen e këtij testi të rrezikshëm, disa ekspertë kanë vënë në dukje faktin se rreziku për një konflikt bërthamore ekziston, sidomos kur ky lloj i armës nuk është më i “rezervuar” vetëm për Rusinë dhe Shtetet e Bashkuara.
Ish-sekretari amerikan i mbrojtjes, William Perry, ka deklaruar për të përditshmen britanike “Guardian”, se rreziku për një konflikt bërthamor është më i madh sesa gjatë luftës së ftohtë.
Rreziku për një katastrofë bërthamore është në rritje. Ekziston rasti më i freskët ai i Koresë Veriore, që është një prej faktorëve më të mëdhenj të jostabilitetit, por edhe të vendeve tjera që tashmë posedojnë armë bërthamore siç janë: Pakistani dhe India. Tashmë nuk është një privilegj për SHBA-të dhe Rusinë. Vetë ekzistenca e armëve të shkatërrimit në masë dhe fakti që disa vende i posedojnë, përbëjnë kërcënim për mbijetesën e botës”, ka deklaruar Perry, i cili ishte në krye të Pentagonit nga viti 1994-1997.
Perry është i bindur se “mjafton një keqkuptim i vogël” që të nxisë fundin e botës.
“Ekziston rreziku i shkëmbimit bërthamorë edhe në mes dy fuqive më të mëdha: SHBA-ve dhe Rusisë. Mjafton të vijë deri tek një keqkuptim tragjik që do të nxiste gjykime të gabuara dhe alarme të rreme”, ka paralajmëruar ish-kreu i Pentagonit.
Perry, pranon se ndërhyrja në Siri dhe Ukrainë kanë quar forcat ruse pranë kundërshtarëve të tyre perëndimorë.
Në një studim të realizuar së fundmi, grupi për kontrollin e armëve “Global Zero”, ka analizuar 146 incidentet në 21 muajt e fundit. Dy incidentet mes Rusisë dhe vendeve perëndimore janë cilësuar si ngjarje me rrezikshmëri të lartë.
Në të njëjtën periudhë, janë evidentuar 29 incidente midis Koresë Veriore dhe asaj Jugore, tre prej të cilave janë vlerësuar me rrezikshmëri të lartë. 31 incidente janë klasifikuar si “provokuese”.
Për shkak të testimit të fundit të bombës me hidrogjen të cilin e ka kryer Koreja Veriore, Seuli dhe Washingtoni janë duke negociuar rreth rishpërndarjes së mundshme të arsenalit strategjik bërthamor dhe sistemit antiraketor në Gadishullin Korean, transmeton Telegrafi.
Besohet se është e mundshme vendosja e mundshme e armëve strategjike të SHBA-ve, siç janë aeroplanët bombardues të tipit B-52, F-22 dhe nëndetëseve që bartin armë bërthamore.
Duke marrë parasysh retorikën shumë të mprehtë të disa udhëheqësve botërorë, si dhe kthimin e plotë të Rusisë në skenën botërore, me udhëheqësit si Kim Jong-uni, marrëdhëniet midis fuqive bërthamore na kujtojnë çorbën e cila në çdo çast mund të vlojë.

Related

Top Lajm 4653963931812045166

Arkivi

Kontakt

Name

Email *

Message *

STUDJESA PETROL

item