Protesta në Azerbajxhan, qeveria nxjerr ushtrinë për t’i ndaluar (VIDEO)

Protesta të fuqishme kanë shpërthyer në shumë qytete të Azerbajxhanit kundër papunësisë dhe rritjes së çmimeve. Vendi drejtohej prej ...


Protesta të fuqishme kanë shpërthyer në shumë qytete të Azerbajxhanit kundër papunësisë dhe rritjes së çmimeve. Vendi drejtohej prej vitit 2003 nga Presidenti Ilham Alijev.
Protestat kanë shpërthyer në qarqet Fizuli, Aksu, Açabardi, Sijazan dhe Lankaran.
Mediat ndërkombëtare bëjnë me dije se njësitë ushtarake janë vendosur në Sijazan për të ndaluar marshimin e demonstruesve. Të paktën dt persona janë arrestuar deri më tani.
Në qarkun Lankaran, policia ka arrestuar dy aktivistë të opozitës lokale.
Protestat vijnë në kohën kur monedha kombëtare e Azerbajxhanit, Manat, ka rënë më shumë se 40 për qind kundrejt dollarit. Banka Qendrore e Azerbajxhanit ka hequr dorë nga kontrollimi i normës së saj të këmbimit muajin e kaluar, pasi rënia e çmimeve të naftës ka nxitur rritjen e dollarit. /Dita/

Related

Bota 6478946228368717953

Arkivi

Kontakt

Name

Email *

Message *

STUDJESA PETROL

item