Lamtumirë Ettore Scola! Mjeshtri i kinemasë italiane, mes realizmit të ashpër e humorit anglez

Regjisori i njohur Ettore Scola, i njohur si mjeshtri i kinemasë italiane është shuar dje në moshën, 84 vjeçare shkruan “Corriere”. ...


Regjisori i njohur Ettore Scola, i njohur si mjeshtri i kinemasë italiane është shuar dje në moshën, 84 vjeçare shkruan “Corriere”.
Në mesin e kryeveprave që ai realizoi ishin filmat “C’eravamo tanto amati”, “Una giornata particolare” dhe “La famiglia”.
Ai u shua në një spital në Romë.
Në filmat e tij, ai tregoi Italinë që rritej, përmes ëndrrave dhe shpresave, duke i vënë kinemasë vulën e tij unike e të paimitueshme të regjisorit të madh.
Scola endej mes realizmit të ashpër dhe humorit britanik, duke sjellë njeriun, ndjenjat e tij, guximin dhe dobësitë.
Me filmin “Brutti, Sporchi e cattivi” fitoi Palmën e Artë në Cane.

Related

Kultura 8900665464586749684

Arkivi

Kontakt

Name

Email *

Message *

STUDJESA PETROL

item